DrakX VERSION - en to ja translation catalogue (1315 entries)

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
ja: 
    
    
    では %s 接続を設定しましょう。
    
    
    「OK」を押して始めましょう。

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by
    their manufacturers or with native CUPS drivers can not be
    transferred.
ja: 
    またメーカー提供の PPD ファイルやネイティブの CUPS ドライバ
    で設定されたプリンタは移動できません。

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition, you should
    probably leave it alone.
ja: 
    このパーティションはどうも
    ドライバ・パーティションらしいですよ。
    いじらないほうがいいでしょう。

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
ja: 
    もしISAカードを持っていたら、次の画面の値が適切でしょう。
    
    もしPCMCIAカードを持っていたら、カードのirqとioを知る必要があります。

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
ja: 
    移動したいプリンタを選んで "T移動"をクリックしてください。

en: 
    Normally, CUPS is automatically configured according to your
    network environment, so that you can access the printers on the
    CUPS servers in your local network. If this does not work 
    correctly, turn off "Automatic CUPS configuration" and edit
    your file /etc/cups/cupsd.conf manually. Do not forget to restart
    CUPS afterwards (command: "service cups restart").
ja: 
    通常は、CUPS は自動的にネットワーク環境にあわせて設定されて、
    ローカルネットワークの CUPS サーバ上のプリンタにアクセスできる
    ようになります。でも正しく機能しないなら、「自動CUPS設定」を
    オフにして、/etc/cups/cupsd.conf を手で書き換えてやります。
    終わったら、CUPS を再起動するのをお忘れなく！
    （コマンド: "service cups restart").

en: 
    Printers on remote CUPS servers you do not have to configure
    here; these printers will be automatically detected. Please
    select "Printer on remote CUPS server" in this case.
ja: 
    リモート CUPS サーバ上のプリンタは、ここでは設定不要です。
    プリンタは自動検出されます。もし信用できないと思ったら、
    「リモートCUPS サーバ」を選びましょう。

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
ja: 
    「%s」と「%s」コマンドはまた、印刷ジョブごとにオプション設定を
    変えさせてくれます。コマンドラインに希望の設定を追加するだけです。
    たとえば「%s <file>」という具合です。

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
ja: 
    「%s」コマンドはまた、印刷ジョブごとにオプション設定を変えさせてくれます。
    コマンドラインに希望の設定を追加するだけです。
    たとえば「%s <file>」という具合です。

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
ja: 
    この特別な Bootstrap
    パーティションは、
    デュアルブートシステム用です。

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
ja: 
    警告
    
    以下の条項をしっかり読んでください。少しでも同意できない部分が
    あれば次の CD メディアのインストールは認められません。このメディアを
    使わずインストールを続けるには「拒否」を押してください。
    
    
    次の CD メディアに含まれるコンポーネントの一部は、GPLや類似ライセンス
    が適用されません。その場合、それぞれが独自のライセンス条項や条件で
    カバーされることになります。
    該当するコンポーネントを使用したり再配布したりする場合には、そうした
    個別ライセンスを読んでそれにしたがうようにしてください。
    そうしたライセンスはおおむね、当該コンポーネントの移転、複製（バック
    アップ目的のものを除く）、再配布、リバースエンジニアリング、分解、
    逆コンパイル、変更などを禁じているのがふつうです。
    合意に対する違反はただちに、その当該ライセンス下でのあなたの権利を
    消失させます。当該ライセンスの条項がそうした権利を認めていない限り
    複数のシステムにそのプログラムをインストールしたり、ネットワーク上
    で使うようにしたりはできません。不明点があるときには、そのコンポー
    ネントの配布者か編集者に直接問い合わせてください。
    そうしたコンポーネントの、第三者への移転や複製は、ドキュメンテーション
    も含め通常は禁止されています。
    
    
    次のCD メディアのコンポーネントに関する権利のすべては、それぞれの
    作者に属し、ソフトウェアプログラムに適用される知的財産と著作権法に
    よって保護されています。

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
ja: 
    インターネットへ接続するか接続を再設定してください

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
ja: 
    接続を切るか、あるいは再設定してください。

en: 
    You can reconfigure your connection.
ja: 
    インターネット接続を再設定できます。

en: 
    try to change some parameters
ja: 
    いくつかパラメータを変えてみてください

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ja:   <Tab>/<Alt-Tab> 要素間の移動  | <Space> 選択 | <F12> 次の画面

en:  (Default)
ja:  (デフォルト)

en:  (driver %s)
ja:  (ドライバ %s)

en: %d minutes
ja: あと %d 分

en: %d packages
ja: %d パッケージ

en: %d seconds
ja: あと %d 秒

en: %s formatting of %s failed
ja: %s フォーマット, %s 失敗

en: (already added %s)
ja: (すでに %s は加わっています)

en: (module %s)
ja: (モジュール %s)

en: (on %s)
ja: (%s上で)

en: (on this machine)
ja: （このマシン上で）

en: , %s sectors
ja: , %s セクタ

en: -adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-*,*-r-*
ja: adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-*,*-r-*

en: /File/_Quit
ja: /ファイル(F)/終了(Q)

en: /_File
ja: /ファイル(F)

en: 1 button
ja: 1 ボタン

en: 1 minute
ja: あと 1 分

en: 16 million colors (24 bits)
ja: 1600万色 (24 bits)

en: 2 buttons
ja: 2ボタン

en: 256 colors (8 bits)
ja: 256 色(8 bits)

en: 256 kB
ja: 256 KB

en: 3 buttons
ja: 3ボタン

en: 32 thousand colors (15 bits)
ja: 3万2千色 (15 bits)

en: 4 billion colors (32 bits)
ja: 40億色 (32 bits)

en: 512 kB
ja: 512 KB

en: 64 MB or more
ja: 64 MB 以上

en: 65 thousand colors (16 bits)
ja: 6万5千色 (16 bits)

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
ja: 8514 互換, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)

en: <- Previous
ja: <- もどる

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
ja: カスタムブートディスクがあると、通常のブートローダを使わずに Linux を
    起動できます。LILO (またはGRUB)をインストールしたくない場合や、他の OS が
     LILO を削除する場合、またはハードウェア設定のため LILO がうまく作動
    しない場合に使用できます。
    カスタムブートディスクは、Mandrake のシステム復旧用のレスキューイメージ
    としても使用できます。これがあればシステムが危機におちいったときに
    復旧するのが楽になります。ブートディスクを作りますか？

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
ja: カスタムブートディスクがあると、通常のブートローダを使わずに Linux を
    起動できます。SILO をインストールしたくない場合や、他の OS が
     SILO を削除する場合、またはハードウェア設定のため SILO がうまく作動
    しない場合に使用できます。
    カスタムブートディスクは、Mandrake のシステム復旧用のレスキューイメージ
    としても使用できます。これがあればシステムが危機におちいったときに
    復旧するのが楽になります。
    ブートディスクを作るならば、フロッピィディスクをドライブに挿入し、
    「OK」を押してください。

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
ja: 使いやすいアプリケーションやデスクトップツールを持つ、グラフィクス環境

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
ja: バッファオーバーフローやフォーマットストリング攻撃を防御するライブラリ。

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
ja: "%s" というプリンタはすでに %s の下に存在します。
    上書きするには "移動" を押してください。
    新しい名前をタイプするか、このプリンタをとばすこともできます。

en: A printer, model "%s", has been detected on
ja: 「%s」プリンタが、次のところで見つかりました

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
ja: ネットワークを再起動時にエラー発生: 
    
    %s

en: A valid URI must be entered!
ja: 有効なURIを入力してください！

en: ADSL connection
ja: ADSL 接続

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
ja: ドライブ %s 上のパーティションおよびデータは全部失われます

en: Abort
ja: 中断

en: Accept
ja: 認める

en: Accept user
ja: 受け付けるユーザ

en: Account Login (user name)
ja: アカウントログイン（ユーザ名）

en: Account Password
ja: アカウントパスワード

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
ja: 起動時に有効にする設定のネットワークインターフェースをすべて、
    有効・無効にします。

en: Active
ja: アクティブ

en: Adapter %s: %s
ja: アダプタ %s: %s

en: Add
ja: 加える

en: Add a user
ja: ユーザの登録

en: Add printer
ja: プリンタ追加

en: Add to LVM
ja: LVM に加える

en: Add to RAID
ja: RAID に加える

en: Add user
ja: ユーザを追加

en: Advanced
ja: 高度な選択

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
ja: パーティションの型を %s に変更した後、このパーティション上のデータは失われます

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
ja: フォーマットしたら、パーティション %s 上のデータは失われます。

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
ja: リサイズ後には、パーティション %s 上のデータは失われます

en: After that is done, we recommend you to restart your X
    environnement to avoid hostname changing problem.
ja: これが終わったら、X ウィンドウ環境を再起動させて、ホスト名変更に伴う
    問題を回避してください。

en: Albanian
ja: アルバニア

en: All
ja: ぜんぶ

en: All data on this partition should be backed-up
ja: このパーティション上のデータはバックアップするべきです

en: All primary partitions are used
ja: 全てのプライマリパーティションが使われています

en: Alternative test page (A4)
ja: 別のテストページ (A4)

en: Alternative test page (Letter)
ja: 別のテストページ (レター)

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
ja: 娯楽ソフト：テレビゲーム、ボードゲーム、戦略ゲームなど

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
ja: エラー発生 - 新しいファイルシステムを構築できるようなデバイスが
    見付かりません。なにが原因か、ハードウェアをチェックしてください

en: An error has occurred, try to change some parameters
ja: エラー発生，いくつかのパラメータを変えてみてください

en: An error has occurred:
ja: エラー発生

en: An error occurred
ja: エラー発生

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
ja: エラー発生，うまく処理する方法がわかりません。
    自分の責任で続けて下さい。

en: Anacron a periodic command scheduler.
ja: Anacron は定期的なコマンドスケジューラです。

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a file system).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    any of them.
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "Cancel" if you want to choose another partition for your new
    Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disc.
ja: 新しくつくったパーティションは、すべてフォーマットしないと使えません
    （フォーマットとはファイルシステムをつくるということです）。
    
    ここで、既存のパーティションもフォーマットして、中身のデータを消去
    しておくこともできます。この場合には、フォーマットしたいパーティション
    も選んでおいてください。
    
    別に既存のパーティションを無理にフォーマットする必要はありません。
    OS の入ったパーティション（たとえば「/」「/usr」「/var」など）は
    フォーマットが必要ですが、とっておきたいデータの入った
    パーティション（通常は「/home」）はそのままでだいじょうぶです。
    
    パーティション選びには注意しましょう。フォーマットしたら、データは
    全部消去されて、二度と回復できません。
    
    パーティションのフォーマットを開始するには「OK」をクリックします。
    
    他のパーティションを選んでそちらにMandrake Linux OS を入れるなら、
    「キャンセル」をクリックしてください。
    不良ブロックのチェックをしたければ「高度な選択」をクリックします。

en: Apache is a World Wide Web server.  It is used to serve HTML files
    and CGI.
ja: ApacheはWorld Wide Webサーバで、HTML ファイルやCGIの公開に使います。

en: Apache, Pro-ftpd
ja: Apache と Pro-ftpd

en: Append
ja: 追加

en: Apply
ja: 適用

en: Apply/Re-read printers
ja: プリンタを適用/再読込

en: Archiving, emulators, monitoring
ja: アーカイブソフト、エミュレータ、モニタ用ソフト

en: Are you running a POP or IMAP server here? This would
    be used to host non-web-based mail accounts for people via 
    this machine.
ja: POP サーバか IMAP サーバは使いますか？
    このマシン経由で、webメール以外のメールアカウントを設定する
    なら必要です。

en: Are you running a mail server here? If you're sending you 
    messages through pine, mutt or any other text-based mail client,
    you probably are.  Otherwise, you should firewall this off.
ja: メールサーバを実行しますか？　メールの送信に pine、muttなどの
    テキストベースのメールクライアントを使う人は、たぶんメールサーバ
    が必要です。さもなければ、ファイアーウォールで隠しましょう。

en: Are you running a name server on this machine? If you didn't set one
    up to give away IP and zone information to the whole Internet, please
    answer no.
ja: このマシンでネームサーバ（DNS) を実行しますか？　全インターネットに
    IP やゾーン情報を公開するよう設定していなければ、「いいえ」と答えて
    ください。

en: Are you running a web server on this machine that you need the whole
    Internet to see? If you are running a webserver that only needs to be
    accessed by this machine, you can safely answer NO here.
ja: このマシンで、全インターネットから見えるウェブサーバを実行しますか？
    自分のマシンだけで使うウェブサーバしかないなら、ここで「いいえ」と
    答えましょう。

en: Are you running an FTP server here that you need accessible to the
    Internet? If you are, we strongly recommend that you only use it for
    Anonymous transfers. Any passwords sent by FTP can be stolen by some
    attackers, since FTP also uses no encryption for transferring passwords.
ja: インターネットでアクセスできる FTP サーバを実行しますか？
    もしそうなら、なるべく Anonymous 転送にだけ使うようお勧めします。
    FTP で送信するパスワードは、すべて盗聴できます。FTP はパスワード送信に
    暗号を使わないからです。

en: Armenian (old)
ja: アルメニア（古い）

en: Armenian (phonetic)
ja: アルメニア（発音記号）

en: Armenian (typewriter)
ja: アルメニア（タイプライター）

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle
ja: Oracle などのアプリケーションで使えるように、ブロックデバイス
    たとえばハードドライブパーティション）を生デバイスに割りつけます。

en: At this point you need to choose where on your hard drive to install your
    Mandrake Linux operating system. If your hard drive is empty or if an
    existing operating system is using all the space available, you will need
    to partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of logically
    dividing it to create space to install your new Mandrake Linux system.
    
    Because the effects of the partitioning process are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced
    user. Fortunately, there is a wizard which simplifies this process. Before
    beginning, please consult the manual and take your time.
    
    If you are running the install in Expert mode, you will enter DiskDrake,
    the Mandrake Linux partitioning tool, which allows you to fine-tune your
    partitions. See the DiskDrake chapter of the manual. From the installation
    interface, you can use the wizards as described here by clicking the
    "Wizard" button of the dialog.
    
    If partitions have already been defined, either from a previous
    installation or from another partitioning tool, simply select those to
    install your Linux system.
    
    If partitions are not defined, you will need to create them using the
    wizard. Depending on your hard drive configuration, several options are
    available:
    
     * "Use free space": this option will simply lead to an automatic
    partitioning of your blank drive(s). You will not be prompted further.
    
     * "Use existing partition": the wizard has detected one or more existing
    Linux partitions on your hard drive. If you want to use them, choose this
    option.
    
     * "Use the free space on the Windows partition": if Microsoft Windows is
    installed on your hard drive and takes all the space available on it, you
    have to create free space for Linux data. To do that, you can delete your
    Microsoft Windows partition and data (see "Erase entire disk" or "Expert
    mode" solutions) or resize your Microsoft Windows partition. Resizing can
    be performed without the loss of any data. This solution is recommended if
    you want to use both Mandrake Linux and Microsoft Windows on same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this procedure,
    the size of your Microsoft Windows partition will be smaller than at the
    present time. You will have less free space under Microsoft Windows to
    store your data or to install new software.
    
     * "Erase entire disk": if you want to delete all data and all partitions
    present on your hard drive and replace them with your new Mandrake Linux
    system, choose this option. Be careful with this solution because you will
    not be able to revert your choice after confirmation.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Remove Windows": this will simply erase everything on the drive and
    begin fresh, partitioning everything from scratch. All data on your disk
    will be lost.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Expert mode": choose this option if you want to manually partition
    your hard drive. Be careful - it is a powerful but dangerous choice. You
    can very easily lose all your data. Hence, do not choose this unless you
    know what you are doing.
ja: さてこんどは、ハードディスク上でMandrake Linux OS をどこにインストール
    するか選ぶことになります。もしハードディスクが空か、すでに別の OS が
    スペースを全部使ってしまっていたら、パーティションを切ってやる必要が
    あります。一言で、パーティションを切るというのは、ハードディスクを論理
    的に分割してやることです。そうやって、新しく Mandrake Linux システムを
    インストールする区切りをこしらえてやるわけです。
    
    パーティションを切るのは、やりなおしや後戻りがききません。だから
    初心者にはおっかないし、気疲れする作業ではあります。
    このウィザードはプロセスを簡単にするためのものです。始める前に、
    マニュアルをじっくり読んでください。
    
    エキスパートモードでインストールをしていうなら、Mandrake Linux 
    のパーティションツール DiskDrake が起動します。これを使うと、パー
    ティションの細かい設定ができます。マニュアルの DiskDrake の章を 
    参照してください。使い方は同じです。インストールインターフェース 
    からは、ここで説明するウィザードが使えます。これには、インター 
    フェースで「ウィザード」ボタンをクリックしましょう。
    
    もしパーティションがすでに切ってあるなら（前にインストールしたこ 
    とがあるとか、別のパーティションツールを使ったとか）、あとは単に 
    Linux システムをインストールすればいいだけです。
    
    パーティションがまだ定義されていなければ、新しく作りましょう。
    それには、上で用意したウィザードを使ってください。ハードディスクの設定
    に応じて、いくつかやり方があります:
    
     * 空きスペースを使う：これは空きディスクを自動的にパーティションして 
    くれます。これ以上何もする必要はありません。
    
    * 既存パーティションを使う: ウィザードが既存のLinux パーティションを 
    ディスク上で見つけました。もしこれを使うなら、このオプションを選びます。
    
     * ウィンドウズの空き部分を使う: ハードディスクにウィンドウズが
      インストールされていて、ディスク全体を使っているなら、
      Linux のデータ用に空きをつくる必要があります。これには、
      ウィンドウズを消してしまってもいいですし（上の「全ディスク消去」
      か「エキスパートモード」を見てください）、ウィンドウズの
      パーティションをリサイズする方法もあります。リサイズの場合、
      データはすべて残ります。 Mandrake Linux とウィンドウズを同じ
      マシンで使いたければこれがお奨めです。
    
      この方法を選ぶ前に、これをやるとウィンドウズのパーティションは
      前より小さくなるのは承知しておいてください。
      つまり、ウィンドウズのほうでは、データを保存したり新しいソフトを
      インストールするときに、使える空きが少なくなるわけです。
    
     * ディスク全体を消去: ハードドライブ上の全データやパーティションを
      消去して、新しく Mandrake Linux で上書きしたければ、このオプションを
      選びましょう。この場合、慎重にしてください。いったん確認ボタンを
      押したら、もうやりなおしはききません。
    
     !! このオプションを選ぶと、ディスク上のデータはすべて消えますよ !!
    
     * ウィンドウズを削除: ドライブ上のものすべてを消去して、白紙の状態 
    からパーティションをやり直します。ディスク上のデータは全部消えます。
    
       !! このオプションを選ぶと、ディスク上のデータは全部消えますよ !!
    
     * エキスパートモード: ハードディスクを手動でパーティションしたければ、
      このオプションを選びましょう。でも、注意してください。強力なだけに、
      危険な選択でもあります。ディスク上の全データをあっさり消してしまえます。
      よくよくわかったうえでなければ、これは選ばないでください。

en: At this point, it is time to choose the security level desired for the
    machine. As a rule of thumb, the more exposed the machine is, and the more
    the data stored in it is crucial, the higher the security level should be.
    However, a higher security level is generally obtained at the expenses of
    easiness of use. Refer to the MSEC chapter of the ``Reference Manual'' to
    get more information about the meaning of these levels.
    
    If you do not know what to choose, keep the default option.
ja: さて、こんどはこのマシンに求めるセキュリティ水準を選ぶ段階です。原則として
    マシンが外部にさらされている度合いが高いほど、そしてマシン内のデータの重要
    性が高いほど、セキュリティ水準も高くします。
    でも、高いセキュリティは、一般にマシンの使いやすさを犠牲にします。
    各水準について詳しくは、レファレンスマニュアルの MSEC の章を参照のこと。
    
    何を選べばいいかわからなければ、デフォルトのままにしておきましょう。

en: At this point, you need to choose what partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have been already
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on "hda" for the first IDE drive,
    "hdb" for the second, "sda" for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive.
    
     * "Auto allocate": this option allows you to automatically create Ext2
    and swap partitions in free space of your hard drive.
    
     * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    can fail.
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes.
    
     * "Reload": you can use this option if you wish to undo all changes and
    load your initial partitions table.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition your
    hard drive. This is recommended if you do not have a good knowledge of
    partitioning.
    
     * "Restore from floppy": this option will allow you to restore a
    previously saved partition table from floppy disk.
    
     * "Save to floppy": saves the partition table to a floppy. Useful for
    later partition-table recovery if necessary. It is strongly recommended to
    perform this step.
    
     * "Done": when you have finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disc.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected);
    
     * Ctrl-d to delete a partition;
    
     * Ctrl-m to set the mount point.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    "bootstrap" partition of at least 1MB which will be used by the yaboot
    boot loader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
ja: さてここで、新しい Mandrake Linux システムの
    インストールにどのパーティションを使うか指定します。もし
    パーティションが定義済みなら（前に GNU/Linux をインストールした
    ことがあったり別のツールを使ったりした場合）、それをそのまま使う
    こともできます。それ以外は、パーティション定義が必要です。
    
    パーティションをつくるには、まずハードディスクを選びます。もし
    最初の IDE ドライブを選ぶなら「hda」、二番目の IDE なら「hdb」、
    最初の SCSI ディスクなら「sda」という具合にクリックして選びます。
    
    ハードディスクのパーティションを切るには、以下のオプションが使えます:
    
       * 全消去: 選んだハードディスク上の全パーティションを消去します。
    
       * 自動割り当て: ハードディスクの空き部分に、自動的に Ext2 と
         スワップパーティションをつくります。
    
       * パーティションテーブル修復: パーティションテーブルが破壊され
         たら、このオプションでそれを修復してみることができます。
         慎重に使って、これが万能でないことは承知しておいてください。
    
       * 取り消し: 変更を取り消します。
    
       * リロード: 変更を全部取り消して、もとのパーティションテーブルを読み込みます。
    
       * ウィザード: ハードディスクのパーティションウィザードを使うときの
         オプションです。パーティションについての知識がない人は、これが
         お奨めです。
    
       * フロッピーから回復: 以前のインストールで、パーティションテーブルを
         フロッピーに保存これでそれを回復できます。
    
       * フロッピーに保存: 回復用にパーティションテーブルをフロッピーに
         保存したいときに使います。これを使うよう強くお奨めします。
    
       * 完了: ハードディスクのパーティション切りが終わったら、このオプションを
         使って変更を保存します。
    
    参考までに、キーボードから各オプションが選べます。タブと上下矢印を使って
    パーティションを選びましょう。
    
    パーティションを選んだら、以下が使えます:
    
         * Ctrl-c：新規パーティションをつくる（空のパーティションを選んだとき)
    
         * Ctrl-d：パーティション削除
    
         * Ctrl-m：マウントポイントをセット
    
    PPC マシンにインストールしている場合には、yaboot ブートローダ用に、最低 1 MB の小さな HFS「ブートストラップ」パーティションを作りましょう。
    このパーティションを、たとえば 50 MB とか大きめにしておくと、そこに予備のカーネルやramdisk イメージを保存しておけて、緊急起動に使えて便利です。

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
ja: オーディオ関連ツール：mp3, midi, ミキサーなど

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication LDAP
ja: 認証LDAP

en: Authentication NIS
ja: 認証NIS

en: Auto Install Configurator
ja: 自動インストール設定

en: Auto allocate
ja: 自動割り当て

en: Autologin
ja: 自動ログイン

en: Automated
ja: 全自動

en: Automatic CUPS configuration
ja: 自動 CUPS 設定

en: Automatic IP
ja: IP の自動設定

en: Automatic Steps Configuration
ja: 起動ステップ設定

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
ja: 起動時にハードウェアの自動検出と設定をする。

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
ja: /usr/include/linux/{autoconf,version}.h 用に
    /boot のカーネルヘッダを再生成します

en: Automatic time synchronization (using NTP)
ja: 自動時間あわせ（NTPを使う）

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
ja: 起動時にコンソールと XFree で自動的に numlock を有効にする。

en: Autoprobe
ja: オートプローブ

en: Azerbaidjani (latin)
ja: アゼルバイジャン(ラテン)

en: Bad backup file
ja: バックアップファイルが壊れています

en: Bad choice, try again
ja: 不正な選択，もう一度試して下さい

en: Bad package
ja: パッケージが壊れています

en: Be careful: this operation is dangerous.
ja: 注意: この操作は危険です。

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
ja: ネットワークインストールをしているので、ネットワークは設定済みです。
    いまの設定をそのまま使うには OK をクリックしてください。ネットワーク/インターネットを再設定するにはキャンセルを押します。

en: Before continuing you should read carefully the terms of the license. It
    covers the whole Mandrake Linux distribution, and if you do not agree with
    all the terms in it, click on the "Refuse" button which will immediately
    terminate the installation. To continue with the installation, click the
    "Accept" button.
ja: 先に進む前にライセンス条件を慎重に読んでください。これは Mandrake Linux
    全体をカバーするものです。一つでも同意できない条項があれば、「拒否」
    を押してください。するとインストールがすぐに終わります。インストールを
    続けるには、「同意する」ボタンを押してください。

en: Belarusian
ja: ベラルーシ

en: Belgian
ja: ベルギー

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
ja: Linux やフリーソフト関連の本やハウツー文書

en: Boot Protocol
ja: ブートプロトコル

en: Boot Style Configuration
ja: 起動方式の設定

en: Boot device
ja: ブートデバイス

en: Boot from DOS/Windows (loadlin)
ja: DOS/Windowsから起動 (loadlin 使用)

en: Boot mode
ja: ブートモード

en: Bootloader installation
ja: ブートローダのインストール

en: Bootloader main options
ja: ブートローダのメインオプション

en: Bootloader to use
ja: 使用するブートローダ

en: Brazilian (ABNT-2)
ja: ブラジル

en: Bringing down the network
ja: ネットワークを停止する

en: Bringing up the network
ja: ネットワークをたちあげる

en: Bulgarian
ja: ブルガリア

en: Button 2 Emulation
ja: ボタン2のエミュレーション

en: Button 3 Emulation
ja: ボタン3のエミュレーション

en: Buttons emulation
ja: ボタンエミュレーション

en: By default, DrakX assumes you have a two-button mouse and will set it up
    for third-button emulation. DrakX will automatically know whether it is a
    PS/2, serial or USB mouse.
    
    If you wish to specify a different type of mouse select the appropriate
    type from the list provided.
    
    If you choose a mouse other than the default you will be presented with a
    mouse test screen. Use the buttons and wheel to verify that the settings
    are good. If the mouse is not working correctly press the space bar or
    RETURN to "Cancel" and choose again.
ja: デフォルトだと、DrakX は２ボタンマウスを想定して、中央ボタンをエミュレート
    する設定になっています。DrakX は、それがPS/2マウスかUSBマウスかを自動判定
    します。
    
    別種のマウスを指定するには、一覧から別のマウスを選んでください。
    
    デフォルト以外のマウスを選んだら、マウスのテスト画面が出てきます。
    ボタンやホイールを使ってみて、この設定でいいかを確認しましょう。うまく
    動かなければ、スペースか「リターン」を押してキャンセルして、選びなおし
    ます。

en: C and C++ development libraries, programs and include files
ja: C と C++ 開発ライブラリ、プログラムや include ファイル

en: CUPS - Common Unix Printing System
ja: CUPS - 共通 Unix 印刷システム

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers
    sending the data into a free-formed command.
ja: CUPS は Novell サーバのプリンタや、自由形式のコマンドにデータ
    を送るプリンタはサポートしません。

en: CUPS server IP
ja: CUPS サーバのIP

en: Cable connection
ja: ケーブル接続

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing)
ja: カーネルに対応したカーネルモジュールをアクセスできません（ファイル%sがありません)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
ja: フォーマット済みの RAID md%d にはパーティションを追加できません

en: Can't open %s for writing: %s
ja: 書き込み用に %s が開けません: %s

en: Can't open %s: %s
ja: %s が開けません: %s

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
ja: このパーティションはループバックで使われているので、
    マウントポイントから取り就くことが出来ません。
    まずループバックを解除してください。

en: Can't use broadcast with no NIS domain
ja: NIS ドメインがないのでブロードキャストが使えません

en: Can't write file %s
ja: %s ファイルが書き込めません

en: Canadian (Quebec)
ja: カナダ（ケベック）

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Card IO
ja: カード IO

en: Card IO_0
ja: カード IO_0

en: Card IO_1
ja: カード IO_1

en: Card IRQ
ja: カード IRQ

en: Card mem (DMA)
ja: カード mem (DMA)

en: Cd-Rom labeled "%s"
ja: 「 %s 」というCd-Rom

en: Change Cd-Rom
ja: CD-ROMを入れ替えてください

en: Change Graphic card
ja: グラフィックカードの変更

en: Change Monitor
ja: モニタの変更

en: Change Resolution
ja: 解像度の変更

en: Change Server options
ja: サーバオプションの変更

en: Change partition type
ja: パーティションタイプの変更

en: Change type
ja: タイプの変更

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
ja: Cd-Rom を交換してください！
    「 %s 」という Cd-Rom をドライブにいれて、 Ok を押してください。
    CDがなければ、Cancel を押してこの Cd-Rom からのインストールを回避して下さい。

en: Check bad blocks?
ja: 不良ブロックを検査しますか？

en: Checking installed software...
ja: インストール済みソフトをチェック中……

en: Choose a X server
ja: X サーバを選んで下さい

en: Choose a default printer!
ja: デフォルトプリンタを選びましょう！

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose a mirror from which to get the packages
ja: どのサイトからパッケージを持ってくるかを選択

en: Choose a monitor
ja: モニタを選んで下さい

en: Choose a partition
ja: パーティションを選択

en: Choose action
ja: 動作を選択

en: Choose an existing LVM to add to
ja: 追加する既存の LVM を選んで下さい

en: Choose an existing RAID to add to
ja: 追加する既存の RAID を選んで下さい

en: Choose another partition
ja: 別のパーティションを選ぶ

en: Choose options for server
ja: サーバのオプションを選んで下さい

en: Choose packages to install
ja: パッケージの選択

en: Choose security level
ja: セキュリティの水準を選んでください

en: Choose the connection you want to configure
ja: 設定したい接続を選んで下さい

en: Choose the default user:
ja: デフォルトユーザの選択:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
ja: ブートディスクを作りたいフロッピィドライブを選択

en: Choose the hard drive you want to erase to install your new Mandrake Linux
    partition. Be careful, all data present on it will be lost and will not be
    recoverable!
ja: 新しい Mandrake Linux パーティションのインストール用に消去したい
    ハードディスクを選んでください。そのハードディスク上のデータは全部
    消えて回復できません。注意してください。

en: Choose the mount points
ja: マウントポイントの選択

en: Choose the network interface
ja: ネットワークインターフェイスの選択

en: Choose the new size
ja: 新しいサイズを選択

en: Choose the packages you want to install
ja: インストールしたいパッケージを選んで下さい

en: Choose the partitions you want to format
ja: フォーマットするパーティションを選んでください

en: Choose the profile to configure
ja: 設定するプロフィールの選択

en: Choose the resolution and the color depth
ja: 解像度と色深度

en: Choose the size you want to install
ja: インストールするサイズを選んで下さい

en: Choose the sizes
ja: サイズを選択

en: Choose the tool you want to use
ja: 使用するツールを選んで下さい

en: Choose the window manager to run:
ja: 使うウィンドウマネージャを選んで下さい：

en: Choose which services should be automatically started at boot time
ja: 起動時に自動的にたちあげるサービスを選んでください

en: Choose your country
ja: 国の選択

en: Choose your keyboard
ja: キーボードの選択

en: Choose your language
ja: 言語の選択

en: Chunk size %s
ja: チャンクサイズ %s

en: Circular mounts %s
ja: 巡回マウント %s

en: Clean /tmp at each boot
ja: 各ブート時に /tmp 以下を消す

en: Clear all
ja: 全てをクリア

en: Click here to launch the wizard ->
ja: ウィザードの起動にはこちらをクリック -->

en: Click on "OK" if you want to delete all data and partitions present on
    this hard drive. Be careful, after clicking on "OK", you will not be able
    to recover any data and partitions present on this hard drive, including
    any Windows data.
    
    Click on "Cancel" to cancel this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
ja: このハードディスク上のすべてのデータやパーティションを
    消去するなら「OK」をクリックしてください。「OK」をクリックしたら、
    このハードディスク上に今あるデータやパーティションは、ウィンドウズ
    のものを含め、すべて消去されて回復不可能になります。
    
    この操作を取りやめて、ハードディスク上のデータやパーティションを
    そのままにしておくには「キャンセル」をクリックしましょう。

en: Clients for different protocols including ssh
ja: ssh など各種プロトコル用クライアント

en: Close
ja: 閉じる

en: Closing your connection...
ja: 接続を閉じています...

en: Collapse Tree
ja: ツリーを縮める

en: Color depth: %s
ja: 色深度: %s

en: Compact
ja: コンパクト

en: Complete (%dMB)
ja: 完全 (%dMB)

en: Computing FAT filesystem bounds
ja: fat ファイルシステムの境界を計算

en: Computing Windows filesystem bounds
ja: ウィンドウズファイルシステムの境界を計算

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration complete.  May we write these changes to disk?
ja: 設定完了。変更をディスクに書き込みますか？

en: Configuration of a remote printer
ja: リモートプリンタの設定

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Internet Access...
ja: インターネットアクセスの設定

en: Configure Local Area Network...
ja: LAN 設定……

en: Configure X
ja: X の設定

en: Configure all heads independently
ja: ヘッドをそれぞれ独立に設定

en: Configure mouse
ja: マウスの設定

en: Configure network connection (LAN or Internet)
ja: ネットワーク接続 (LAN/インターネット)の設定

en: Configure networking
ja: ネットワーク設定

en: Configure only card "%s" (%s)
ja: 以下のカードだけを設定： "%s" (%s)

en: Configure services
ja: サービスの設定

en: Configure the network now
ja: 今すぐネットワーク設定をする

en: Configuring IDE
ja: IDE の設定

en: Configuring PCMCIA cards...
ja: PCMCIAカードの設定中...

en: Configuring network
ja: ネットワークの設定

en: Configuring network device %s
ja: ネットワークデバイス %s の設定

en: Configuring printer "%s" ...
ja: プリンタ "%s" の設定中...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
ja: スクリプトの設定、ソフトウェアのインストール、サーバの起動...

en: Configuring...
ja: 設定中...

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from http://www.mandrakelinux.com/.
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
ja: おめでとうございます!　インストール完了です。
    ブート用メディアを抜いて、リターンを押して再起動して下さい。
    
    このバージョンの Mandrake Linux のバグ修正情報は、
    http://www.linux-mandrake/ で調べられます。
    
    インストール後の設定についてはユーザガイドの「インストールした後」の
    章を参照して下さい。

en: Congratulations, the network and internet configuration is finished.
    
    The configuration will now be applied to your system.
ja: おめでとうございます。ネットワークとインターネット接続が完了です。
    
    設定をこれからシステムに反映させます。

en: Connect to Internet
ja: インターネットへの接続

en: Connect to the Internet
ja: インターネットへ接続

en: Connect...
ja: 接続……

en: Connected
ja: 接続完了

en: Connection Configuration
ja: 接続の設定

en: Connection name
ja: 接続名

en: Connection speed
ja: 接続の速度:

en: Connection timeout (in sec)
ja: 接続のタイムアウト（秒）

en: Connection type:
ja: 接続の種類:

en: Console Tools
ja: コンソールツール

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
ja: サイトに接続してパッケージ一覧を取得しています

en: Continue
ja: 続ける

en: Continue anyway?
ja: それでも続けますか？

en: Control Center
ja: コントロールセンター

en: Copying %s
ja: %s コピー中

en: Create
ja: 作成

en: Create a bootdisk
ja: 起動ディスク作成

en: Create a new partition
ja: 新しいパーティションを作成

en: Creating and formatting file %s
ja: ファイル %s の作成とフォーマット

en: Creating auto install floppy
ja: インストールフロッピーの自動作成

en: Creating bootdisk
ja: ブートディスクの作成

en: Croatian
ja: クロアチア

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom disk partitioning
ja: パーティションを自分で指定

en: Cylinder %d to cylinder %d
ja: シリンダ %d からシリンダ %d

en: Czech (QWERTY)
ja: チェコ (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
ja: チェコ (QWERTZ)

en: DHCP Client
ja: DHCP クライアント

en: DHCP client
ja: DHCP クライアント

en: DNS server
ja: DNS サーバ

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
ja: DOS デバイスレター: %s (推定)

en: Danish
ja: デンマーク

en: Database
ja: データベース

en: Database Server
ja: データベースサーバ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default OS?
ja: デフォルトの OS は？

en: Default printer
ja: デフォルトプリンタ

en: Del profile...
ja: プロフィール削除……

en: Delay before booting default image
ja: デフォルトイメージ起動の待ち時間

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: プリンタの説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Detailed information
ja: 詳細な情報

en: Details
ja: 詳細

en: Detecting devices ...
ja: デバイスの検出中です……

en: Detecting devices...
ja: デバイスの検出中です……

en: Development
ja: 開発用

en: Device/file name missing!
ja: デバイス/ファイル名がありません！

en: Device:
ja: デバイス:

en: Dialing mode
ja: ダイアルモード

en: Dialup options
ja: ダイアルアップオプション

en: Did it work properly?
ja: うまく動きましたか？

en: Directory %s already contain some data
    (%s)
ja: ディレクトリ %s にはすでにデータがあります
    (%s)

en: Disabling servers...
ja: サーバを無効にしています……

en: Disconnect from Internet
ja: インターネットから切断

en: Disconnect...
ja: 接続を切断……

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
ja: DiskDrake はパーティションテーブルを正しく読めませんでした。
    ここから先は何が起きてもしりませんよ！

en: Do it!
ja: やれ！

en: Do not transfer printers
ja: プリンタを移動しない

en: Do you have another one?
ja: 別のものはありますか？

en: Do you have any %s interfaces?
ja: %s インターフェースはありますか？

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
ja: プリンタ %s を本当に削除しますか？

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
ja: BackSpaceキーがコンソールで消去をするようにしますか？

en: Do you want to allow incoming Secure Shell (ssh) connections? This
    is a telnet-replacement that you might use to login. If you're using
    telnet now, you should definitely switch to ssh. telnet is not
    encrypted -- so some attackers can steal your password if you use
    it. ssh is encrypted and doesn't allow for this eavesdropping.
ja: 外からの Secure Shell (ssh) 接続を許可しますか？　sshは
    telnetに代わるもので、ログインに使えます。いま telnet を使っていたら
    絶対に ssh に切り替えましょう。telnet は暗号化されていません。だから
    パスワードを盗まれる危険があります。sshは暗号化されているので、こう
    いった盗み聴きができません

en: Do you want to allow incoming telnet connections?
    This is horribly unsafe, as we explained in the previous screen. We
    strongly recommend answering No here and using ssh in place of
    telnet.
ja: 外からの telnet 接続を許可しますか？
    さっき説明したとおり、これはとんでもなく危険なことです。ここでは
    絶対に「いいえ」と答えて、ssh を使うようにお勧めします。

en: Do you want to configure another printer?
ja: 別のプリンタを設定しますか？

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
ja:  /etc/fstab の変更を保存しますか？

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
ja: このプリンタ ("%s") を
    デフォルトプリンタにしますか？

en: Do you want to start the connection at boot?
ja: ブート時に接続を開始しますか？

en: Do you want to test the configuration?
ja: この設定で試してみますか？

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
ja: 今インターネットに接続しますか？

en: Do you want to use aboot?
ja: aboot を使いますか？

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Domain Name and Network Information Server
ja: ドメイン名サーバ (DNS) とネットワーク情報サーバ（NIS)

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Done
ja: 終了

en: DrakX is now detecting any IDE devices present in your computer. It will
    also scan for one or more PCI SCSI card(s) on your system. If a SCSI card
    is found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection will sometimes not detect a piece of hardware,
    DrakX will ask you to confirm if a PCI SCSI card is present. Click "Yes"
    if you know that there is a SCSI card installed in your machine. You will
    be presented a list of SCSI cards to choose from. Click "No" if you have
    no SCSI hardware. If you are unsure you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info" and clicking
    "OK". Examine the list of hardware and then click on the "OK" button to
    return to the SCSI interface question.
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for
    the card-specific options that the hardware needs to initialize. This
    usually works well.
    
    If DrakX is not able to probe for the options that need to be passed, you
    will need to manually provide options to the driver. Please review the
    ``User Guide'' (chapter 3, section "Collecting Information on Your
    Hardware") for hints on retrieving the parameters required from hardware
    documentation, from the manufacturer's web site (if you have Internet
    access) or from Microsoft Windows (if you used this hardware with Windows
    on your system).
ja: DrakXはマシン上のIDEデバイスを全部見つけようとします。またPCI SCSI
    アダプタもあれば検出しようとします。SCSIカードみつけたら、適切なドライバ
    を自動的にインストールします。
    
    ハードウェア検出はときどき失敗することもあるので、DrakXはPCI SCSIアダ
    プタがシステムにあるかどうか確認するよう聞いてきます。もし存在するなら
    「はい」をクリックすると、アダプタのドライバ一覧を表示するので、そ
    こから選びましょう。SCSI がなければ「いいえ」をクリックします。
    わからなければ、「ハードウェア情報を見る」を選んでOKをクリックし、
    ハードウェア一覧を見ることもできます。
    
    手動でアダプタを指定した場合には、DrakXはオプション指定をしたいかどうか
    質問してきます。DrakXにハードウェアをプローブさせて、オプションを決めさせ
    ましょう。たいていこれでうまく働きます。
    
    もし必要オプションをDrakXが自動的に取得できなければダメなら、ドライバに
    自分でオプションを与える必要があります。
    ユーザガイド（3章、「ハードウェアについての情報収集」）から、これに関わる
    情報をハードのマニュアルやメーカー Web サイト（ネットにアクセスできれば）
    あるいは（システム上にあれば）MS Windows からどうやって必要情報を得るか
    を調べてください。

en: DrakX now needs to know if you want to perform a default ("Recommended")
    installation or if you want to have greater control ("Expert"). You also
    have the choice of performing a new install or an upgrade of an existing
    Mandrake Linux system. Clicking "Install" will completely wipe out the
    old system. Select "Upgrade" if you are upgrading or repairing an
    existing system.
    
    Please choose "Install" if there are no previous version of Mandrake
    Linux installed or if you wish to boot between various operating systems.
    
    Please choose "Update" if you wish to update or repair an already
    installed version of Mandrake Linux.
    
    Depending on your knowledge of GNU/Linux, please choose one of the
    following to install or update your Mandrake Linux operating system:
    
     * Recommended: choose this if you have never installed a GNU/Linux
    operating system. The installation will be very easy and you will only be
    asked a few questions.
    
     * Expert: if you have a good knowledge of GNU/Linux, you can choose this
    installation class. The expert installation will allow you to perform a
    highly customized installation. Answering some of the questions can be
    difficult if you do not have a good knowledge of GNU/Linux so do not choose
    this unless you know what you are doing.
ja: DrakXはこんどは、どんな種類のインストールをしたいか尋ねます。デフォルト
    （推奨）インストールか、もっとコントロールしたいか（「エキスパート」）
    です。また新規インストールか既存のMandrake Linuxを更新するのかも選べます。
    「インストール」をクリックすると古いシステムはすべて消えます。更新や、
    既存システムの修復なら「アップグレード（更新）」を選びます。
    
    Mandrake Linuxの旧版がインストールされていないか、複数の OSを並行
    して使う場合には、「インストール」を選びましょう。
    
    古いMandrake Linuxを更新したいのなら「更新」を選びます。
    
    GNU/Linux への習熟度に応じて、以下のインストール・更新レベルが
    選べます:
    
    * 推奨: GNU/Linux  のインストールが初めてならこれを選んでください。
    うるさい質問もあまりなく、とても簡単にインストールできます。
    
    * カスタマイズ: GNU/Linux のことをよく知っている人は、システムの
    主な使い方を選んでください（ワークステーション、サーバ、開発）。
    「推奨」よりはたくさん質問に答えることになるので、このクラスを
    選ぶには GNU/Linux の仕組みについて知識がいります。
    
    * エキスパート: GNU/Linux に詳しい人は、このインストールクラスを
    選べます。「カスタマイズ」と同じく、主な用途（ワークステーション、
    サーバ、開発）を選べます。このインストールクラスを選ぶ前に
    よく考えてください。きわめてカスタム化したインストールができます。
    GNU/Linuxについてよほど詳しくないと、なかなか答えられない質問が
    あります。わかった人以外は、このクラスは選ばないこと。

en: Driver
ja: ドライバ

en: Duplicate mount point %s
ja: マウントポイント %s が重なっています

en: Dutch
ja: オランダ

en: Dvorak (Norwegian)
ja: Dvorak (ノルウェー)

en: Editors, shells, file tools, terminals
ja: エディタ、シェル、ファイル関連ツール、ターミナル

en: Either the server name or the server's IP must be given!
ja: サーバ名か、サーバのIPはどうしても要ります！

en: Empty
ja: 空

en: Empty label not allowed
ja: 空白のラベルは許されていません

en: Emulate third button?
ja: 真中ボタンをエミュレートしますか？

en: Enable CD Boot?
ja: CD からの起動を有効にしますか？

en: Enable OF Boot?
ja: OF からの起動を有効にしますか？

en: Enable multi profiles
ja: マルチプロファイルを有効に

en: Enabling servers...
ja: サーバを有効にしています……

en: Enter a printer device URI
ja: プリンタデバイスのURIを入力

en: Enter a user
    %s
ja: ユーザ名を入力して下さい
    %s

en: Entering step `%s'
ja: ステップ 「%s」を始めます

en: Erase entire disk
ja: 全ディスク消去

en: Error
ja: エラー

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
ja: aboot インストール時にエラー発生。
    無理にインストールしてみますか？　ただし最初のパーティションが破壊されます。

en: Error opening %s for writing: %s
ja: 書き込みのため %s を開くときエラーが発生: %s

en: Error reading file %s
ja: ファイル %s の読みとりエラーです

en: Error writing to file %s
ja: ファイル %s への書き込みエラー

en: Error!
ja: エラー！

en: Estimating
ja: 試算しています

en: Estonian
ja: エストニア

en: Ethernet Card
ja: イーサネットカード

en: Europe protocol
ja: ヨーロッパのプロトコル

en: Europe protocol (EDSS1)
ja: ヨーロッパプロトコル (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example lp).
    The Description and Location fields do not need 
    to be filled in. They are comments for the users.
ja: プリンタはそれぞれなまえが必要です（たとえば lp）
    説明や場所の欄は空欄でもかまいません。これは
    ユーザにわかりやすくするためのものです。

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
ja: 設定がすべて終わりました。
    これで自動ネットワーク設定（dhcp) を使って、LAN 上の他のマシンとインターネット接続を共有できます。

en: Exit
ja: 終了

en: Exit install
ja: 導入作業を終了

en: Expand Tree
ja: ツリーをのばす

en: Expert
ja: エキスパート

en: Expert Mode
ja: エキスパートモード

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
ja: 拡張 スーパー VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz

en: Extended partition not supported on this platform
ja: このマシンでは、拡張パーティションはサポートされていません

en: External ISDN modem
ja: 外付 ISDN モデム

en: FAT resizing failed: %s
ja: FAT のリサイズに失敗: %s

en: Few improvements for this security level, the main one is that there are
    more security warnings and checks.
ja: このセキュリティレベルはちょっとよくなっていて、警告やチェックが
    増えています。

en: File already exists. Use it?
ja: ファイルはすでに存在します。いまあるのを使いますか？

en: File already used by another loopback, choose another one
ja: ファイルはすでに別のループバックで使用中。他のを選びましょう

en: File sharing
ja: ファイル共有

en: Filesystem type:
ja: ファイルシステムタイプ:

en: Filesystem types:
ja: ファイルシステム タイプ:

en: Finally, depending on your choice of whether or not to select individual
    packages, you will be presented a tree containing all packages classified
    by groups and subgroups. While browsing the tree, you can select entire
    groups, subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right. When your selection is finished, click the "Install" button which
    will then launch the installation process. Depending on the speed of your
    hardware and the number of packages that need to be installed, it may take
    a while to complete the process. A time to complete estimate is displayed
    on the screen to help you gauge if there is sufficient time to enjoy a cup
    of coffee.
    
    !! If a server package has been selected either intentionally or because it
    was part of a whole group, you will be asked to confirm that you really
    want those servers to be installed. Under Mandrake Linux, any installed
    servers are started by default at boot time. Even if they are safe and have
    no known issues at the time the distribution was shipped, it may happen
    that security holes are discovered after this version of Mandrake Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "No". Clicking "Yes" will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default. !!
    
    The "Automatic dependencies" option simply disables the warning dialog
    which appears whenever the installer automatically selects a package. This
    occurs because it has determined that it needs to satisfy a dependency with
    another package in order to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disc icon at the bottom of the list allows to load the
    packages list chosen during a previous installation. Clicking on this icon
    will ask you to insert a floppy disk previously created at the end of
    another installation. See the second tip of last step on how to create such
    a floppy.
ja: 最後に、「個別パッケージの選択」を選んだかどうかによっては
    すべてのパッケージがグループごとに分類されてツリー表示されます。
    このツリーを見ながら、グループやサブグループ単位、または個別
    パッケージを選んだり除外したりできます。
    
    ツリーのパッケージを選ぶと、右にその説明が出ます。選び終わったら
    「インストール」ボタンを押しましょう。インストールが始まります。
    ハードウェアの速度と選んだパッケージの数によっては、インストール
    完了までにかなり時間がかかります。完了までの推定時刻が表示される
    ので、それを見てなんでしたらお茶でもどうぞ。
    
    !! サーバパッケージを選んだり、あるいはそれがどこかのグループに
    含まれていた場合には、そのサーバを本当にインストールしたいか、
    確認を求められます。Mandrake Linuxでは、インストールされたサーバ
    はデフォルトで起動時にたちあがります。このディストリビューション
    出荷時には安全で問題が知られていなくても、このバージョン完成後に
    セキュリティホールが見つかるかもしれません。もしそのサービスが何の
    ためのものか、なぜインストールされるのかがわからなければ「いいえ」
    をクリックしましょう。「はい」をクリックすると、一覧のサービスは
    インストールされて、デフォルトで起動時にたちあがります。 !!
    
    「依存関係の自動解決」オプションを選ぶと、インストーラが自動的に
    パッケージを選んだときにも警告ダイアログが出ません。なぜ勝手にパ
    ッケージを選ぶかと言うと、ほかのパッケージをインストールするとき
    に必要となるパッケージがあって、それがないとインストールが完了し
    ないからです。
    
    一覧の下にある小さなフロッピーディスクのアイコンは、以前のインス
    トール時に選んだパッケージ一覧を読み込むためのものです。このアイ
    コンを選ぶと、以前のインストールの最後に作ったフロッピーを入れる
    ように支持が出ます。こういうフロッピーの作り方は、さいごのステップ
    の二番目のヒントを読んでください。

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
ja: 最後に、起動時にグラフィックユーザインターフェースがほしいか聞かれます。
    設定を試していないときでも、この質問は出ます。マシンをサーバとして使うか
    ディスプレイの設定がうまくいかなかった時には、ここではもちろん「いいえ」
    と答えましょう。

en: Finding packages to upgrade
ja: アップグレードするパッケージをさがしています

en: Finish
ja: 完了

en: Finnish
ja: フィンランド

en: Firewall/Router
ja: サーバ、ファイアウォール/ルータ

en: Firewalling
    
    Click on Configure to set up a standard firewall
ja: ファイアーウォール
    
    「設定」をクリックして標準ファイアーウォールを設定します

en: Firewalling
    
    You already have set up a firewall.
    Click on Configure to change or remove the firewall
ja: ファイアーウォール
    
    すでにファイアーウォールは設定済みです。
    それを変更・削除するには「設定」をクリックしてください

en: Firewalling Configuration
ja: ファイアウォールの設定

en: Firewalling configuration
ja: ファイアウォールの設定

en: Firewalling configuration detected!
ja: ファイアウォールの設定を検出！

en: First DNS Server (optional)
ja: DNS サーバ（オプション）

en: First floppy drive
ja: 最初のフロッピードライブ

en: First sector of boot partition
ja: ブートパーティションの最初のセクタ

en: First sector of drive (MBR)
ja: ドライブの最初のセクタ (MBR)

en: For Security reason, it will be disconnected now.
ja: セキュリティ上の理由で、接続を切ります。

en: Format
ja: フォーマット

en: Format partitions
ja: フォーマット

en: Formatted
ja: フォーマット済み

en: Formatting
ja: フォーマット中

en: Formatting loopback file %s
ja: ループバックファイル %s をフォーマット中

en: Formatting partition %s
ja: パーティション %s をフォーマット中

en: Formatting partitions
ja: パーティションをフォーマット

en: Found %s %s interfaces
ja: %s %s インターフェースが見つかりました

en: French
ja: フランス

en: GNU/Linux is a multiuser system, and this means that each user can have his
    own preferences, his own files and so on. You can read the ``User Guide''
    to learn more. But unlike "root", which is the administrator, the users
    you will add here will not be entitled to change anything except their own
    files and their own configuration. You will have to create at least one
    regular user for yourself. That account is where you should log in for
    routine use. Although it is very practical to log in as "root" everyday,
    it may also be very dangerous! The slightest mistake could mean that your
    system would not work any more. If you make a serious mistake as a regular
    user, you may only lose some information, but not the entire system.
    
    First, you have to enter your real name. This is not mandatory, of course -
    as you can actually enter whatever you want. DrakX will then take the first
    word you have entered in the box and will bring it over to the "User
    name". This is the name this particular user will use to log into the
    system. You can change it. You then have to enter a password here. A
    non-privileged (regular) user's password is not as crucial as that of
    "root" from a security point of view, but that is no reason to neglect it
    - after all, your files are at risk.
    
    If you click on "Accept user", you can then add as many as you want. Add
    a user for each one of your friends: your father or your sister, for
    example. When you finish adding all the users you want, select "Done".
    
    Clicking the "Advanced" button allows you to change the default "shell"
    for that user (bash by default).
ja: GNU/Linux はマルチユーザシステムです。つまり各ユーザは自分の好きな設定や
    ファイルをもてます。詳しくは、ユーザーガイドを読んでください。
    でも管理者である root とはちがって、あなたがここで追加するユーザは、自分
    のファイルと自分の設定以外のものは変える権限がありません。自分用に少なく
    とも一つ一般ユーザを作ってください。ふつう使うときには、そのアカウントを
    使います。毎日 root でログインすると手間は省けますが、とっても危険です!
    ちょっとしたまちがいでシステムが動かなくなりかねません。もし一般ユーザで
    派手なミスをしても、一部情報を失うかもしれませんが、システム全体には影響
    しません。
    
    まず、本名を入れます。これは必ずしも必要ありません。実際には好きなものを
    入れられます。すると drakX はあなたの入力した最初の単語をとって、それを
    ユーザ名で使います。これは、そのユーザがシステムにログオンするときの名前
    になります。これは変えることもできます。それからパスワードを入力します。
    特権なしの（一般）ユーザのパスワードは、セキュリティの観点からは root の
    パスワードほど重要ではありませんが、だからといって安易なことはしないでく
    ださい。あなたのファイルが危険にさらされます。
    
    「ユーザを追加」をクリックしたら、好きなだけユーザを追加できます。仲間の
    それぞれにアカウントをつくりましょう。お父さんや妹の分でも。好きなだけの
    ユーザを追加し終えたら、「完了」を押しましょう。
    
    「高度な選択」ボタンを押すと、そのユーザのデフォルトのシェルを変えられま
    す（デフォルトは bash）

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it in
    local time according to the time zone you selected.
ja: Linux は時間をGMT、つまり「グリニッジ標準時」で管理していて、それを
    あなたの選んだ時間帯にあわせて変換します。

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
ja: GPM はMidnight CommanderなどテキストベースのLinuxソフトでマウスが
    使えるようにします。マウスによるコンソールでのカット・ペースト
    や、ポップアップメニューも使えます。

en: Game station
ja: ゲームステーション

en: Games
ja: ゲーム

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gateway device
ja: ゲートウェイデバイス

en: Gateway:
ja: ゲートウェイ:

en: Generate auto install floppy
ja: インストールフロッピーの自動作成

en: Generic
ja: 汎用

en: Generic 2 Button Mouse
ja: 汎用の2ボタンマウス

en: Generic 3 Button Mouse
ja: 汎用の3ボタンマウス

en: Generic PS2 Wheel Mouse
ja: 汎用 PS/2 ホイールマウス

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
ja: ジオメトリ: %s シリンダ, %s ヘッド, %s セクタ

en: Georgian ("Latin" layout)
ja: グルジア（「ラテン」配列）

en: Georgian ("Russian" layout)
ja: グルジア（「ロシア式」配列）

en: German
ja: ドイツ

en: German (no dead keys)
ja: ドイツ（デッドキーなし）

en: Give a file name
ja: ファイル名を入力

en: Give the ram size in MB
ja: RamサイズをMBで入力

en: Gnome Workstation
ja: Gnome ワークステーション

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
ja: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm など

en: Go on anyway?
ja: かまわず先に進みますか？

en: Go on without configuring the network
ja: ネットワークの設定をとばして先に進む

en: Graphic card
ja: グラフィックカード

en: Graphic card identification: %s
ja: グラフィックカード id: %s

en: Graphic card not configured yet
ja: グラフィックカードが設定されてません

en: Graphic card: %s
ja: グラフィックカード: %s

en: Graphic card: %s
ja: グラフィックカード: %s

en: Graphic memory: %s kB
ja: グラフィックメモリ: %s kB

en: Graphical Environment
ja: グラフィック環境

en: Graphics programs such as The Gimp
ja: The Gimpなどの画像処理ソフト

en: Greek
ja: ギリシャ

en: Hard drive detection
ja: ディスクの検出

en: Hard drive information
ja: ハードドライブの情報

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
ja: HardDrake はハードウェアを探して、可能なら新しいハードウェアや変更した
    ハードウェアの設定をします。

en: Hardware clock set to GMT
ja: ハードウェアクロックは GMT にセットしてあります

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
ja: エントリは以下のとおりです。
    追加・変更できます。

en: Here is the full list of keyboards available
ja: 使えるキーボードレイアウトの一覧を表示します。

en: Here we select a printing system for your computer to use. Other OSes may
    offer you one, but Mandrake offers three.
    
     * "pdq" - which means ``print, don't queue'', is the choice if you have a
    direct connection to your printer and you want to be able to panic out of
    printer jams, and you do not have any networked printers. It will handle
    only very simple network cases and is somewhat slow for networks. Pick
    "pdq" if this is your maiden voyage to GNU/Linux. You can change your
    choices after install by running PrinterDrake from the Mandrake Control
    Center and clicking the expert button.
    
     * "CUPS" - ``Common Unix Printing System'' is excellent at printing to
    your local printer and also halfway round the planet. It is simple and can
    act like a server or a client for the ancient "lpd" printing system, so
    it is compatible with the systems that went before. It can do many tricks,
    but the basic setup is almost as easy as "pdq". If you need this to
    emulate an "lpd" server, you must turn on the "cups-lpd" daemon. It has
    graphical front-ends for printing or choosing printer options.
    
     * "lprNG" - ``line printer daemon New Generation''. This system can do
    approximately the same things the others can do, but it will print to
    printers mounted on a Novell Network, because it supports IPX protocol, and
    it can print directly to shell commands. If you have need of Novell or
    printing to commands without using a separate pipe construct, use lprNG.
    Otherwise, CUPS is preferable as it is simpler and better at working over
    networks.
ja: ここではコンピュータ用の印刷システムを選びます。他のOSでは一つしか
    提供されない印刷システムが、ここでは3つもあります。
    
     * "pdq" - これは「print, don't queue（印刷してキューはしない）」
    です。プリンタがマシンに直結していて、紙詰まりのときにすぐ中断でき
    て、ネットワークプリンタがない場合にはこれを選びましょう。ネットワーク
    はごく簡単なものしか対応できないし、それにネットワークで使うと遅くなり
    ます。GNU/Linuxが初めてなら、"pdq" を選びましょう。インストール後で
    もPrinterDrakeをMandrake コントロールセンターから選んで「エキスパート」
    ボタンを押せば、後から選択は変えられます。
    
     * "CUPS" - 「Common Unix Printing System（共通Unix印刷システム）」
    はローカルプリンタへの印刷も、地球の裏側のプリンタへの印刷も見事に処理
    します。サーバ状にも使えるし、昔ながらの "lpd" 印刷システムのクライ
    アントにもなるので、古いシステムと互換性もあります。いろいろ芸もできま
    すが、基本的な設定は "pdq" と同じくらい簡単です。これに "lpd" サーバ
    をエミュレートしてほしければ、"cups-lpd" デーモンを有効にしましょう。
    印刷やプリンタオプション選択用にグラフィックフロントエンドもあります。
    
     * "lprNG" - 「line printer daemon New Generation（ラインプリンタデーモン
    ニュージェネレーション）」。これは他のオプションとほぼ同じことができますが
    IPXプロトコルをサポートしているのでNovell Network上のプリンタでも印刷でき
    るし、シェルコマンドへ直接印刷もできます。Novell が必要だったり、パイプ
    を使わずにコマンドへ印刷したければ lprNGを使いましょう。
    さもなければ、CUPS のほうが簡単だしネットワーク上での性能が優れているので
    CUPSにしましょう。

en: Hide files
ja: ファイルを隠す

en: High
ja: 高い

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
ja: 1280x1024 at 70 HzのHigh Frequency SVGA

en: Horizontal refresh rate
ja: 水平リフレッシュレート

en: Host name
ja: ホスト名:

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: How is the printer connected?
ja: プリンタはどうつながっていますか？

en: Hungarian
ja: ハンガリー

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    Do you want to use this feature?
ja: 自動的に特定ユーザがログオンするようにコンピュータを設定できます。
    この機能を使いますか？

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
ja: コンピュータをブートした時，自動的に X が立ち上がる設定にできます。
    リブートした時 X を立ち上げますか？

en: I can't add any more partition
ja: これ以上のパーティションは追加できません

en: I can't find any room for installing
ja: インストール用の空きが見つかりませんが

en: I can't find needed image file `%s'.
ja: 必要な画像ファイル %s が見つかりません。

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
ja: パーティションテーブルが読めません，壊れているようです:(
    不正なパーティションを消してみましょうか？（これだとデータが全部消えます！）
    あるいは、DrakXにパーティションテーブルを変更させない手があります。
    (エラーは%sです)
    
    全パーティションを消去してよろしいですね？

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
ja: パーティションテーブルが読めません，壊れているようです:(
    不正なパーティションを空白で埋めようとします

en: I don't know
ja: 分からない

en: I don't know how to format %s in type %s
ja: %s を タイプ %s でフォーマットする方法を知りません

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
ja: ISDN カードを検出しましたが、タイプが分かりません。次の画面から PCI カードを選んでください。

en: IP address
ja: IP アドレス:

en: IP address should be in format 1.2.3.4
ja: IP アドレスは 1.2.3.4 のように入力して下さい

en: ISDN Configuration
ja: ISDNの設定

en: ISDN card
ja: ISDNカード

en: ISDN connection
ja: ISDN 接続

en: Icelandic
ja: アイスランド

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
ja: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwmなど

en: Icon
ja: アイコン

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
ja: 上記の一覧のCDがすべてそろっていれば、Okをクリックしましょう。
    CDが一つもなければ、キャンセルをクリックしてください。
    手元にないCDがあれば、それを選択からはずしてからOkをクリックします。

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
ja: もし aboot を使うつもりなら、ディスクの先頭に空き領域 (2048セクタくらい)
    を残すよう気を付けて下さい。

en: If you wish to connect your computer to the Internet or to a local network,
    please choose the correct option. Please turn on your device before
    choosing the correct option to let DrakX detect it automatically.
    
    Mandrake Linux proposes the configuration of an Internet connection at
    installation time. Available connections are: traditional modem, ISDN
    modem, ADSL connection, cable modem, and finally a simple LAN connection
    (Ethernet).
    
    Here, we will not detail each configuration. Simply make sure that you have
    all the parameters from your Internet Service Provider or system
    administrator.
    
    You can consult the manual chapter about Internet connections for details
    about the configuration, or simply wait until your system is installed and
    use the program described there to configure your connection.
    
    If you wish to configure the network later after installation or if you
    have finished configuring your network connection, click "Cancel".
ja: マシンをインターネットやLANにつなぎたいなら、正しいオプションを選んで
    ください。あらかじめそのデバイスのスイッチを入れて、DrakXがそれを自動
    検出できるようにしておきましょう。
    
    Mandrake Linux はインストール時にインターネット接続の設定もできます。
    可能な接続は、普通のモデム、ISDNモデム、ADSL接続、ケーブルモデム、そして
    通常のLAN接続（イーサネット）です。
    
    ここでは設定の細かい話はしません。ただ、インターネットサービスプロバイダ
    やシステム管理者にもらったパラメータは全部用意しておいてください。
    
    設定の詳細は、マニュアルのインターネット接続の章を見るか、あるいは単に
    システム設定がすんでから、そこで説明するプログラムを使って接続を設定し
    ましょう。
    
    ネットワークの設定はインストール後にやりたい、あるいはネットワーク設定が
    すんでいるなら「キャンセル」を押します。

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
ja: インストール量を減らしたければ、パッケージのパーセント数を
    指定してください。
    
    これを下げると、いちばん重要なものだけがインストールされます。
    100%% を指定すると、選んだパッケージをすべてインストールします。

en: Image
ja: イメージ

en: Importance: %s
ja: 重要: %s

en: In addition, queues not created with this program or
    "foomatic-configure" cannot be transferred.
ja: さらにこのプログラムや"foomatic-configure" で作っていない
    キューは移動できません。

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
ja: %s ドライバは、正しく動作するのに特別な情報が要る場合があります。ただし
    ふつうは、なにもなしで正常に動く場合がほとんどです。特別なオプションを
    指定しますか？　それともドライバにマシンをプローブさせて必要情報を取得
    させてみますか？　プローブ中にコンピュータが停止するかも知れませんが，
    マシンがこわれたりすることはありません。

en: Individual package selection
ja: 個別パッケージの選択

en: Info
ja: 情報

en: Info:
ja: 情報:

en: Init Message
ja: 初期化メッセージ

en: Initrd-size
ja: Initrdサイズ

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
ja: FAT形式のフロッピーをドライブ %s に挿入

en: Insert a blank floppy in drive %s
ja: 空のフロッピーをドライブ %s に挿入して下さい

en: Insert a floppy containing package selection
ja: パッケージ選択の入ったフロッピーを挿入

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
ja: フロッピーをドライブに挿入してください
    フロッピー上の全てのデータは失われます

en: Insert a floppy in drive %s
ja: フロッピーをドライブ %s に挿入

en: Install
ja: インストール

en: Install Class
ja: インストールクラス

en: Install bootloader
ja: ブートローダ設定

en: Install system
ja: システムの導入

en: Install/Update
ja: インストール/更新

en: Installation of LILO failed. The following error occured:
ja: LILO のインストールに失敗しました。以下のエラーが発生:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
ja: ブートローダのインストールに失敗しました。以下のエラーが発生:

en: Installing
ja: インストール中

en: Installing a printing system in the %s security level
ja: 印刷システムをセキュリティ水準 %s でインストール中

en: Installing bootloader
ja: ブートローダインストール中

en: Installing driver for %s card %s
ja: %s カード %s のドライバインストール中

en: Installing package %s
ja: パッケージ %s のインストール

en: Installing package %s
    %d%%
ja: パッケージ %s をインストール
    %d%%

en: Installing packages...
ja: パッケージのインストール中...

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interface %s
ja: インターフェース %s

en: Interface %s (using module %s)
ja: インターフェース %s (モジュール %s を使用)

en: Interface:
ja: インターフェース:

en: Internal ISDN card
ja: 内蔵ISDNカード

en: Internet
ja: インターネット

en: Internet Connection Configuration
ja: インターネット接続設定

en: Internet Connection Sharing
ja: プリンタの共有接続

en: Internet Connection Sharing currently disabled
ja: インターネット接続共有は現在無効です

en: Internet Connection Sharing currently enabled
ja: インターネット接続共有は現在有効

en: Internet access
ja: インターネット

en: Internet configuration
ja: インターネットの設定

en: Internet connection
ja: インターネット接続

en: Internet connection & configuration
ja: インターネット接続と設定

en: Internet connection configuration
ja: インターネット接続設定

en: Internet connection sharing configuration
ja: インターネット接続の設定

en: Internet connection sharing is now disabled.
ja: インターネット接続共有は無効になりました。

en: Internet connection sharing is now enabled.
ja: インターネット接続共有が有効です。

en: Internet gateway
ja: インターネットゲートウェイ

en: Internet station
ja: インターネット・ステーション

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read carefully this document. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurance of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
ja: はじめに
    
    本オペレーティングシステムおよびMandrake Linuxディストリビューションで
    提供される各種のコンポーネントを、以下では「ソフトウェア製品」と呼ぶ。
    ソフトウェア製品は、オペレーティングシステムおよびMandrake Linuxディス
    トリビューションで提供される各種のコンポーネントに関連するプログラム群
    やメソッド、きそくやドキュメンテーションを含むが、それに限られるもので
    はない。
    
    
    1. ライセンス同意事項
    
    この文書を慎重に読んでください。本文書はあなたとMandrake S.A.との間で
    締結される、ソフトウェア製品に適用されるライセンス同意事項です。
    ソフトウェア製品をいかなる形であれインストール、複製、使用することで
    あなたは明示的に、本ライセンスの全条件や条項に従うことを受け入れ
    完全に同意したものとされます。
    本ライセンスのいかなる部分であれ同意できなければ、ソフトウェア製品の
    インストール、複製、使用は認められません。
    本ライセンスの条項や条件に適合しない形でソフトウェア製品をインストール
    複製、利用しようとする試みは無効であり、本ライセンス下でのあなたの権利
    を剥奪することとなります。ライセンスの破棄に伴い、あなたはソフトウェア
    製品の複製すべてを即座に破壊しなければなりません。
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurance of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.

en: Iranian
ja: イラン

en: Is this an install or an update?
ja: インストールですか，更新ですか？

en: Is this correct?
ja: 正しく表示出来ましたか？

en: Is this the correct setting?
ja: 設定はこれでいいですか？

en: Is your computer getting time syncronized to another computer?
    Mostly, this is used by medium-large Unix/Linux organizations
    to synchronize time for logging and such.  If you're not part
    of a larger office and haven't heard of this, you probably 
    aren't.
ja: あなたのコンピュータは、ほかのコンピュータと時計あわせをして
    いますか？　これはふつう、中規模から大規模の Linux/Unix 組織
    で、ログインなどの同期をとるのに使われます。そういう大きな
    組織の一部ではなく、時計あわせなんか聴いたことがなければ、
    たぶん不要です

en: Israeli
ja: イスラエル

en: Israeli (Phonetic)
ja: イスラエル（発音記号）

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    you are not supposed to know them all by heart.
    
    If you are performing a standard installation from CDROM, you will first be
    asked to specify the CDs you currently have (in Expert mode only). Check
    the CD labels and highlight the boxes corresponding to the CDs you have
    available for installation. Click "OK" when you are ready to continue.
    
    Packages are sorted in groups corresponding to a particular use of your
    machine. The groups themselves are sorted into four sections:
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation, select
    one or more of the corresponding groups.
    
     * "Development": if the machine is to be used for programming, choose the
    desired group(s).
    
     * "Server": if the machine is intended to be a server, you will be able
    to select which of the most common services you wish to see installed on
    the machine.
    
     * "Graphical Environment": finally, this is where you will choose your
    preferred graphical environment. At least one must be selected if you want
    to have a graphical workstation!
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Update" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.
ja: では、システムにどんなソフトをインストールするか指定しましょう。
    Mandrake Linux で使えるソフトは何千とありますし、全部を覚えられる人は
    いません。
    
    CDROM からの標準インストールをしているなら、まず手持ちのCDを教えるよう
    言われます。手持ちCDのラベルを調べて、インストール用に使えるCDのチェック
    ボックスをハイライトしましょう。全部すんだらOKをクリックします。
    
    パッケージは、マシンの使い方に応じてグループごとにまとめられています。
    グループ自体も４つの部分で整理されています:
    
     * ワークステーション: ワークステーションとしてマシンを使うなら、以下の
    グループで使うものを全部選びましょう。
    
     * グラフィック環境: ここでは好みのグラフィック環境を選びます。
    グラフィックワークステーションがほしければ、最低一つは選びましょう!
    
     * 開発: マシンをプログラミングに使うなら、以下からほしいグループを
    いくつでも選びましょう。
    
     * サーバ: 最後に、これがサーバ用マシンになるなら、マシンにインス
    トールしたい一般的なサービスをここで選べます。
    
    マウスのカーソルをグループ名上に動かすと、そのグループについての短い
    説明がでます。
    
    「高度な選択」ボタンを押すと、「個別パッケージの選択」オプション
    が使えるようになります。提供されているパッケージを熟知しているか、
    インストールされるものを完全に把握したければこれを使います。
    
    インストールを「更新」モードで開始したら、全グループを非選択にする
    と新しいパッケージは入れずに、既存システムの修復更新をするだけにな
    ります。
    
    最後に、個別パッケージを選んだ場合には、すべてのパッケージをグループ
    とサブグループ別にまとめたツリーが表示されます。このツリーを見ながら
    グループ丸ごと、サブグループ丸ごと、パッケージ個別に追加削除できます。
    
    ツリーのパッケージを選ぶと、その説明が右に出ます。
    選択が終わったら「インストール」ボタンを押しましょう。インストールが
    始まります。パッケージをたくさん選んだ人は、時間がかかるのでお茶でも
    どうぞ。
    
    !! サーバパッケージを選んだら、それが意図的でも何かグループの一部
    でも、本当にインストールしたいか確認を求められます。Mandrake Linux
    では、インストールしたサーバは起動時にデフォルトで起動されます。
    出荷時には安全でも、後からセキュリティホールが見つかることもあり
    ます。具体的には、もしそれがどんなサービスかわからなければ、「No」を
    クリックすればいいでしょう。「Yes」をクリックしたら、デフォルトで
    有効になります。 !!
    
    自動依存関係オプションは、あなたの選択したパッケージを有効にするために、
    インストーラが自動的にパッケージを選んだときに出る警告を消すだけです。

en: Italian
ja: イタリア

en: Japanese 106 keys
ja: 日本語106キーボード

en: Journalised FS
ja: ジャーナリングファイルシステム

en: KDE Workstation
ja: KDE ワークステーション

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
ja: 変更を保存しますか?
    現在の設定は以下の通りです:
    
    %s

en: Kernel Boot Timeout
ja: カーネルブートのタイムアウト

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard layout: %s
ja: キーボードレイアウト: %s

en: Know how to print with this printer
ja: このプリンタでの印刷方法を調べる

en: Korean keyboard
ja: 朝鮮式キーボード

en: LAN Configuration
ja: LANの設定

en: LAN configuration
ja: LANの設定

en: LAN connection
ja: LAN 接続

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
ja: LBA (古い BIOS では動かない)

en: LDAP Base dn
ja: LDAPベースdn

en: LDAP Server
ja: LDAPサーバ

en: LILO (the LInux LOader) and GRUB are boot loaders: they are able to boot
    either GNU/Linux or any other operating system present on your computer.
    Normally, these other operating systems are correctly detected and
    installed. If this is not the case, you can add an entry by hand in this
    screen. Be careful to choose the correct parameters.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone. In which case, you can delete the corresponding entries. But then,
    you will need a boot disk in order to boot those other operating systems!
ja: LILO (LInux LOader) と Grub はブートローダです。コンピュータ上のGNU/Linux
    など各種OSを起動できます。
    普通は、これらのOSは自動的にきちんと検出されてインストールされます。
    これがダメなら、ここで手動でエントリを追加しましょう。パラメータを
    まちがえないよう注意してください。
    
    他のOSには他の人がアクセスできないようにしたいこともあります。この
    場合にはそのOSのエントリを削除しておきましょう。ただしこの場合は、
    そのOSを使うときには起動ディスクが要りますよ！

en: LILO and GRUB are boot loaders for GNU/Linux. This stage, normally, is
    totally automated. In fact, DrakX analyzes the disk boot sector and acts
    accordingly, depending on what it finds here:
    
     * if Windows boot sector is found, it will replace it with a GRUB/LILO boot
    sector. Hence, you will be able to load either GNU/Linux or another OS;
    
     * if a GRUB or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one;
    
    If in doubt, DrakX will display a dialog with various options.
    
     * "Boot loader to use": you have three choices:
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface.
    
        * "GRUB": if you prefer GRUB (text menu).
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the boot loader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0").
    
     * "Delay before booting the default image": when rebooting the computer,
    this is the delay granted to the user to choose - in the boot loader menu,
    another boot entry than the default one.
    
    !! Beware that if you choose not to install a boot loader (by selecting
    "Cancel" here), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake
    Linux system! Also be sure you know what you do before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer many advanced
    options, which are reserved to the expert user.
    
    Mandrake Linux installs its own boot loader, which will let you boot either
    GNU/Linux or any other operating systems which you have on your system.
    
    If there is another operating system installed on your machine, it will be
    automatically added to the boot menu. Here, you can choose to fine-tune the
    existing options. Double-clicking on an existing entry allows you to change
    its parameters or remove it; "Add" creates a new entry; and "Done" goes
    on to the next installation step.
ja: LILO と GRUB は GNU/Linux の起動に使われるブートローダです。この段階は
    ふつう、完全に自動化されています。DrakXはディスクのブートセクタを分析して
    その結果に応じて対応するようにします:
    
     * もしウィンドウズのブートセクタがあれば、それは GRUB/LILO ブート
    セクタに書き換えられ、GNU/Linux と Windowsの両方が起動可能になる;
    
     * もし GRUB か LILO ブートセクタが見つかれば、最新版に更新;
    
    わからなければ、drakX は各種オプションを挙げたダイアログを表示します。
    
     * 使うブートローダ: 選択肢は3つあります:
    
        * LILO、グラフィックメニューつき: グラフィックメニューつきの LILO がよければこれを。
    
        * Grub: GRUB (テキストメニュー)の場合。
    
        * LILO テキストメニュー: テキストメニューつき LILO の場合。
    
     * ブートデバイス: ほとんどは、デフォルト (/dev/hda) のままですが
    場合によってはブートローダを二番目のハードディスク (/dev/hdb)や、
    フロッピーディスクに置けます (/dev/fd0)。
    
     * デフォルトイメージ起動の待ち時間: コンピュータを再起動したとき、
    ブートローダのデフォルト以外のメニューを選ぶための時間を指定します。
    
    !! ブートローダをインストールしないと（ここで「キャンセル」を選んだ
    場合）、ほかにMandrake Linuxを起動する方法を確保するのを忘れないで
    ください！
    また、ここでのオプションを変えるのは、その意味が分かっている人だけに
    してください !!
    
    このダイアログで「高度な選択」ボタンを押すと、高度なユーザ専用の
    各種詳細オプションが出てきます。
    
    Mandrake Linux は独自のブートローダをインストールします。これは
    GNU/Linux でもその他システム上のすべての OS でも起動できます。
    
    別のオペレーティングシステムがシステム上にあれば、自動的に起動
    メニューに追加されます。既存のオプションの細かい設定もできます。
    既存エントリをダブルクリックすると、パラメータを変えたり削除し
    たりできます。「完了」を押せば、インストールの次のステップへ進み
    ます。

en: LILO with graphical menu
ja: グラフィックメニュー版 LILO

en: LILO with text menu
ja: テキストメニュー版 LILO

en: LILO/grub Installation
ja: LILO/grub のインストール

en: LPD - Line Printer Daemon
ja: LPD - ラインプリンタデーモン

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
ja: LPD と LPRng はIPP プリンタをサポートしません。

en: LPRng - LPR New Generation
ja: LPRng - LPR New Generation（新世代）

en: LVM name?
ja: LVM 名は？

en: LVM-disks %s
ja: LVMディスク %s

en: Label
ja: ラベル

en: Latin American
ja: ラテンアメリカ

en: Latvian
ja: ラトヴィア

en: Launch Aurora at boot time
ja: 起動時にAuroraを実行

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
ja: ネットワーク攻撃からマシンを守るためのファイアーウォールを
    設定するには、Linux カーネル2.2 のパケットフィルタを起動します。

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
ja: ALSA (先進Linux サウンドアーキテクチャ) サウンドシステム起動

en: Launch the X-Window system at start
ja: 起動時に X ウィンドウを実行

en: Launch the sound system on your machine
ja: サウンドシステムを起動

en: Leaving in %d seconds
ja: あと %d 秒で戻ります

en: Level %s
ja: レベル %s

en: Lexmark inkjet configuration
ja: Lexmarkインクジェットの設定

en: License agreement
ja: ソフト使用ライセンス条項

en: Lilo/grub mode
ja: Lilo/grub モード

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
ja: Linux バーチャルサーバは、高性能でいつでも使えるサーバの
    構築に使います。

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
ja: Linuxconf はときどき、システム設定維持のために起動時に
    各種作業をします。

en: Listed above are the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, they are good for most common
    installs. If you make any changes, you must at least define a root
    partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not be
    able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a partition for "/home"
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller",
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
ja: ハードディスク上に検出された、既存の Linux パーティションを上に
    示します。ウィザードの選択をそのままにしておいてもいいでしょう。
    通常の利用には問題ありません。選択を変えたら、最低でも root
    パーティション（「/」）を指定してください。あまり小さいパーティション
    をここで選ぶと、ソフトが入り切らなくなりますよ。また、データを別の
    パーティションに起きたければ、「/home」も指定しましょう（これは、
    Linux パーティションが複数ないと不可能ですが）。
    
    
    ちなみに各パーティションは以下の書式で挙がっています: 「名前」「容量」
    
    
    「名前」は次の書式です: 「ハードディスク種類」「ドライブ番号」
    「パーティション番号」（たとえば「hda1」)
    
    
    「ハードディスク種類」は、IDE ディスクなら「hd」で、SCSI なら「sd」
    です。
    
    
    「ドライブ番号」は、「hd」や「sd」の後につく文字です。IDEなら:
    
       * 「a」はプライマリコントローラ上のマスタディスク
    
       * 「b」はプライマリコントローラ上のスレーブディスク
    
       * 「c」はセカンダリIDEコントローラ上のマスタディスク
    
       * 「d」はセカンダリIDEコントローラ上のスレーブディスク
    
    
    SCSI ハードディスクの場合、「a」がSCSI ID番号最小のディスク、
    「b」はその次のID番号、という具合です

en: Lithuanian "number row" QWERTY
ja: リトアニア 「数字列」 QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
ja: リトアニア 「発音」 QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
ja: リトアニア AZERTY (新)

en: Lithuanian AZERTY (old)
ja: リトアニア AZERTY (旧)

en: Load from floppy
ja: フロッピーから読み込む

en: Load the drivers for your usb devices.
ja: usb デバイス用のドライバを読み込みましょう。

en: Load/Save on floppy
ja: フロッピーにセーブ/ロードする

en: Loading from floppy
ja: フロッピーから読み込み中

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
ja: モジュール %s のロードができませんでした。
    パラメータを変えてやりなおしてみますか？

en: Local Printer Device
ja: ローカルプリンタデバイス

en: Local files
ja: ローカルファイル

en: Local printer
ja: ローカルプリンタ

en: Location
ja: プリンタの場所

en: Login ID
ja: ログイン ID

en: Logitech CC Series
ja: Logitech CC シリーズ (シリアル)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
ja: Logitech Mouse (シリアル, 古い C7 タイプ)

en: Looking for available packages
ja: 手持ちのパッケージをさがしています

en: Loopback
ja: ループバック

en: Loopback file name:
ja: ループバックファイル名:

en: Loopback file name: %s
ja: ループバックファイル名: %s

en: Loopback file(s):
       %s
ja: ループバックファイル:
       %s

en: Low
ja: 低い

en: MOVE YOUR WHEEL!
ja: ホイールを動かしてください！

en: Macedonian
ja: マケドニア

en: Mail/Groupware/News
ja: サーバ、メール/グループウェア/ニュース

en: Mandrake Linux Installation %s
ja: Mandrake Linux インストール %s

en: Medium
ja: ほどほど

en: Microsoft IntelliMouse
ja: マイクロソフト・インテリマウス（PS/2）

en: Minimal install
ja: 最小インストール

en: Minimum (%dMB)
ja: 最小 (%dMB)

en: Modify
ja: 変更

en: Modify RAID
ja: RAIDの変更

en: Modify printer configuration
ja: プリンタ設定の変更

en: Module options:
ja: モジュールのオプション

en: Monitor
ja: モニタ

en: Monitor HorizSync: %s
ja: モニタ水平同期: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
ja: モニタ垂直リフレッシュ: %s

en: Monitor not configured
ja: モニタが設定されてません

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
ja: 1600x1200 at 70 Hz が可能なモニタ

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
ja: 1600x1200 at 76 Hz が可能なモニタ

en: Monitor: %s
ja: モニタ: %s

en: More
ja: 次

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
ja: グラフィカルなデスクトップをもっと

en: More than one Microsoft Windows partition has been detected on your hard
    drive. Please choose the one you want to resize in order to install your
    new Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller",
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
ja: ウィンドウズのパーティションがいくつかハードディスク上に見つかりました。
    Mandrake Linux OS のインストール用にリサイズしたいものを選んで
    ください。
    
    各パーティションは以下の書式です: 「Linux名」「ウィンドウズ名」「容量」
    
    「Linux 名」は次の書式です: 「ハードディスク種類」「ドライブ番号」
    「パーティション番号」（たとえば「hda1」)
    
    
    「ハードディスク種類」は、IDE ディスクなら「hd」で、SCSI なら「sd」
    です。
    
    
    「ドライブ番号」は、「hd」や「sd」の後につく文字です。IDEなら:
    
       * 「a」はプライマリコントローラ上のマスタディスク
    
       * 「b」はプライマリコントローラ上のスレーブディスク
    
       * 「c」はセカンダリIDEコントローラ上のマスタディスク
    
       * 「d」はセカンダリIDEコントローラ上のスレーブディスク
    
    
    SCSI ハードディスクの場合、「a」がSCSI ID番号最小のディスク、
    「b」はその次のID番号、という具合です
    「ウィンドウズ名」は、ウィンドウズでのドライブ文字です（最初のディスク
    やパーティションは「C:」ドライブです)。

en: Mount
ja: マウント

en: Mount options
ja: マウントオプション

en: Mount point
ja: マウントポイント

en: Mount point:
ja: マウントポイント:

en: Mount points must begin with a leading /
ja: マウントポイントは / で始まる必要があります

en: Mounted
ja: マウント済み

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
ja: ネットワークファイルシステム (NFS), SMB (LanManager/Windows),
    NCP (NetWare) マウントポイントをすべてマウント・アンマウントします。

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Port
ja: マウスポート

en: Mouse device: %s
ja: マウスデバイス: %s

en: Mouse type: %s
ja: マウスの種類: %s

en: Move
ja: 移動

en: Move files to the new partition
ja: 新しいパーティションにファイルを移動

en: Moving
ja: 移動中

en: Moving files to the new partition
ja: 新しいパーティションにファイルを移動中

en: Moving partition...
ja: パーティションを移動中...

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
ja: 1280x1024 at 60 Hzが可能なマルチスキャンモニタ

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
ja: 1280x1024 at 74 Hzが可能なマルチスキャンモニタ

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
ja: 1280x1024 at 76 Hzが可能なマルチスキャンモニタ

en: Multi-head configuration
ja: マルチヘッド設定

en: Multimedia - CD Burning
ja: マルチメディア　CD を焼く

en: Multimedia - Graphics
ja: マルチメディア　画像

en: Multimedia - Sound
ja: マルチメディア　サウンド

en: Multimedia - Video
ja: マルチメディア：ビデオ

en: Multimedia station
ja: マルチメディア・ステーション

en: NCP queue name missing!
ja:  NCP キュー名がありません！

en: NCP server name missing!
ja: NCP サーバ名がありません！

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
ja: NFS はTCP/IPネットワーク上でファイル共有をするのによく使うプロトコル
    です。このサービスは NFS ファイルロック機能を提供します。

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
ja: NFS はTCP/IPネットワーク上でファイル共有をするのによく使うプロトコル
    です。このサービスは NFS サーバ機能を提供します。設定には/etc/exports 
    ファイルを使います。

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
ja: NFS サーバ, SMB サーバ, Proxy サーバ, SSH サーバ

en: NIS Domain
ja: NIS ドメイン

en: NIS Server
ja: NIS サーバ

en: NTP Server
ja: NTP サーバ

en: Name of printer
ja: プリンタの名前

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
ja: プリンタ名は、文字と数字とアンダースコア (_)しか使えません

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
ja: 作成するプロフィールの名前（新プロファイルは現在のもののコピーです）：

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: NetWare Printer Options
ja: Netware プリンタのオプション

en: Netmask
ja: ネットマスク:

en: Network Computer (client)
ja: ネットワークコンピュータ (クライアント)

en: Network Computer server
ja: ネットワークコンピュータ・サーバ

en: Network Configuration
ja: ネットワークの設定

en: Network Configuration Wizard
ja: ネットワーク設定ウィザード

en: Network configuration
ja: ネットワーク設定

en: Network configuration (%d adapters)
ja: ネットワーク設定 (%d アダプタ)

en: Network functionality not configured
ja: ネットワーク機能が設定されてません

en: Network interface
ja: ネットワークインターフェイス

en: Network printer (socket)
ja: ネットワークプリンタ（ソケット）

en: New configuration (isdn-light)
ja: 新しい設定（isdn-light)

en: New printer name
ja: 新しいプリンタの名前

en: New profile...
ja: 新規プロフィール……

en: New size in MB:
ja: MB でのサイズ:

en: NewStyle Categorizing Monitor
ja: 新スタイルに分類されるモニタ

en: NewStyle Monitor
ja: 新スタイルモニタ

en: Next ->
ja: 次 ->

en: No
ja: いいえ

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
ja: ISDN PCI カードは見付かりませんでした。次の画面から選んでください

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
ja: インターネット接続共有はまったく設定されていません。

en: No additional information
    about this service, sorry.
ja: このサービスについては、追加の
    情報はありません。ごめんなさい。

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
ja: システム上にイーサネットアダプタが見つかりません。この種類の
    接続は設定できません。

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
ja: システム上にイーサネットアダプタが見つかりません。 ハードウェア設定ツールを実行してください。

en: No floppy drive available
ja: 有効なフロッピードライブがありません

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
ja: 1MB ブートストラップ用の空きスペースがありません！　インストールは続けますが、システムの起動には DiskDrake でブーツストラップパーティションを作ってください.

en: No mouse
ja: マウスなし

en: No network adapter on your system!
ja: ネットワークアダプタがありません！

en: No password
ja: パスワードなし

en: No printer
ja: プリンタなし

en: No root partition found to perform an upgrade
ja: 更新できるルートパーティションが見つかりません

en: No test pages
ja: テストページなし

en: No, I don't want autologin
ja: 自動ログインはしない

en: NoVideo
ja: ビデオなし

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
ja: 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 HzのノンインターレスSVGA

en: None
ja: なし

en: Normal Mode
ja: ノーマルモード

en: Normal modem connection
ja: ふつうのモデム接続を設定

en: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen) and you will not even see this step. However, you
    might not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may still want
    your keyboard to be a Swiss keyboard. Or if you speak English but are
    located in Quebec, you may find yourself in the same situation. In both
    cases, you will have to go back to this installation step and select an
    appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
ja: ふつう、drakXはあなた用の正しいキーボードを自動的に選びます（言語の選択
    をもとに判断します）。だからこのステップはふつうは出てきません。が、自分
    の言語にきっちり対応したキーボードを使っていないかもしれません。たとえば
    英語を話すスイス人なら、キーボードはスイス式のほうがいいと思うかもしれま
    せん。あるいは英語つかいでもケベック在住なら、似た状況になるでしょう。
    いずれの場合でも、このインストール段階に戻って、一覧から適切なキーボード
    を選んでください。
    
    「もっと」ボタンを押すと、サポートされるキーボードがすべて表示されます。

en: Norwegian
ja: ノルウェー

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Not enough free space to allocate new partitions
ja: 新しいパーティションに割り当てる十分なフリースペースがありません

en: Not enough partitions for RAID level %d
ja: RAID レベル %d のためにはパーティションが不足です

en: Not enough space for auto-allocating
ja: 自動割り当てができるほど空き容量がありません

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
ja: インストールに十分なスワップがありません，スワップを加えて下さい

en: Not formatted
ja: 未フォーマット

en: OKI winprinter configuration
ja: OKI winプリンタの設定

en: Office
ja: オフィス関連

en: Office Workstation
ja: オフィスワークステーション

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
ja: オフィス系ソフト: ワープロ (kword, abiword), 表計算 (kspread, gnumeric), pdfビューアなど

en: Ok
ja: OK

en: Old configuration (isdn4net)
ja: 古い設定 (isdn4net)

en: On boot
ja: 起動時の動作

en: Open Firmware Delay
ja: オープンファームウェアのディレイ

en: Option %s must be a number!
ja: オプション %s は数字です！

en: Option %s must be an integer number!
ja: オプション %s は整数です！

en: Option %s out of range!
ja: オプション %s 範囲外です!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
ja: “コマンドラインオプションの制限”オプションはパスワードがないと
    役にたちません。

en: Options
ja: オプション

en: Options: %s
ja: オプション: %s

en: Other
ja: その他

en: Other Graphical Desktops
ja: その他グラフィックデスクトップ

en: Other OS (MacOS...)
ja: 他の OS (MacOSなど...)

en: Other OS (SunOS...)
ja: 他の OS (SunOSなど...)

en: Other OS (windows...)
ja: 他の OS (ウィンドウズなど...)

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
ja: PCMCIA サポートは、ラップトップコンピュータでEthernetやモデム
    などのPCカードを使えるようにするためのものです。設定するまで
    は起動しないので、必要ないマシンに入れてあっても安全です。

en: PDQ - Print, Don't Queue
ja: PDQ - Print, Don't Queue（キューなしで印刷）

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and
    Socket/TCP printers.
ja: PDQ はローカルプリンタとリモートの LPD プリンタ、ソケット/TCP 
    プリンタしかサポートしません。

en: Package Group Selection
ja: パッケージグループを選択

en: Package selection
ja: パッケージを選択

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Paranoid
ja: 神経質なほど高水準

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
ja: デフォルトでパーティションブート
        (MS-DOS のブート, lilo ではない)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
ja: ドライブ %s のパーティションテーブルをディスクに書き込みます！

en: Partition table type: %s
ja: パーティションテーブルタイプ: %s

en: Partitioning failed: %s
ja: パーティショニングに失敗: %s

en: Password
ja: パスワード

en: Password (again)
ja: パスワード (もう一度)

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
ja: パスワードが有効になりましたが、ネットワークにつなぐのはまだ
    お奨めできません。

en: Percentage of packages to install
ja: インストールするパッケージ中の割合

en: Personal Finance
ja: 個人の財務管理

en: Personal Information Management
ja: 個人情報管理

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Photo test page
ja: 写真テストページ

en: Pipe job into a command
ja: ジョブをコマンドへパイプ

en: Please Wait... Applying the configuration
ja: 少々お待ちを……設定を適用しています

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
ja: しばらくお待ちを。この操作はしばらくかかりますので。

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
ja: 各ステップで、あなたのインストールと同じにするか、手動設定するかを選びます。

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
ja: フロッピーへのパッケージ選択の保存か読み込みを選んでください。
    形式は auto_install で生成したフロッピーと同じです。

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
ja: マウスはどのシリアルポートにつながっていますか？

en: Please choose the packages you want to install.
ja: インストールしたいパッケージを選んで下さい

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
ja: ローカルエリアネットワークにつながるネットワークアダプタを
    選んでください。

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
ja: インターネット接続に使うネットワークアダプタを選びましょう

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
ja: モデムはどのシリアルポートにつながっていますか？

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you will host users from Spain on your
    machine, select English as the main language in the tree view and in the
    Advanced section click on the grey star corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales click the "OK" button to continue.
ja: インストールとシステム利用で使う言語を選んでください。
    
    「高度な選択」ボタンで、ほかの言語も選べます。これはマシンに入って、後で
    必要に応じて使えます。たとえばこのマシンをスペインの人にも使ってもらうな
    ら、ツリー表示の主要言語には英語を選んで、「高度な選択」でスペイン語/ス
    ペインに対応するボックスにチェックを入れます。
    
    言語は複数選べます。追加の言語（ロケール）を選んで、OKを押して確認したら、
    自動的に次のステップに進みます。

en: Please click on a media
ja: メディアをクリックしてください

en: Please click on a partition
ja: 変更するパーティションをクリックしてください

en: Please enter proxy login and password, if any.
    Leave it blank if you don't want login/passwd
ja: プロクシのログイン名とパスワードがあれば入力します。
    ログイン/パスワードがなければ空欄のままです

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
ja: このマシンの IP アドレスを入力して下さい。
    各々の項目にはドットで区切られた十進数(例，1.2.3.4)がIP アドレスとして入力されます。

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
ja: ホスト名が分かるなら、それを入力して下さい。
    いくつかのDHCPサーバは動作するのにホスト名を必要とします。
    ホスト名は“mybox.mylab.myco.com”のように制限して下さい。

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
ja: ホスト名を入力して下さい。
    ホスト名は“mybox.mylab.myco.com”のようにして下さい。
    もしゲートウェイがあれば，その IP アドレスも入力して下さい。

en: Please fill in the ftp proxy informations
    Leave it blank if you don't want an ftp proxy
ja: ftp プロクシ情報を入力してください
    ftp proxyを使わないなら空欄にしておいてください

en: Please fill in the http proxy informations
    Leave it blank if you don't want an http proxy
ja: http プロクシ情報を入力してください
    http proxyを使わないなら空欄にしておいてください

en: Please fill or check the field below
ja: 下のフィールドを埋めるかチェックしてください

en: Please give a user name
ja: ユーザ名を与えて下さい

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
ja: 使った起動フロッピーをドライブ %s に挿入

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
ja: インストールCD をドライブにいれて、 Ok を押してください。
    CDがなければ、Cancel を押してライブアップグレードを回避して下さい。

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
ja: 更新モジュールフロッピーをドライブ %s に挿入して下さい

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
ja: ログアウトした上で Ctrl-Alt-BackSpace を押して下さい

en: Please make a backup of your data first
ja: データのバックアップを取って下さい

en: Please relog into %s to activate the changes
ja: 変更を有効にするには %s にログインしなおして下さい

en: Please select the correct port. For example, the COM1 port under MS Windows
    is named ttyS0 under GNU/Linux.
ja: 正しいポートを選んでください。たとえば、MS ウィンドウズでの
    COM1ポートは、GNU/Linuxでは ttyS0 という名前になります。

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed
    and on laser printers with too low memory it can even not come out.
    In most cases it is enough to print the standard test page.
ja: 印刷したいテストページを選んでください。
    注：写真テストページは、印刷にかなり時間がかかることがありますし、
    メモリの少ないレーザプリンタでは出力できないこともあります。
    多くの場合は標準ページが印刷できれば大丈夫です。

en: Please test the mouse
ja: マウスをテストしてみてください。

en: Please try again
ja: もう一度試して下さい

en: Please wait
ja: お待ち下さい

en: Please wait,
ja: しばらくお待ち下さい，

en: Please wait, preparing installation
ja: インストールの準備中、少々お待ちを

en: Please, choose a language to use.
ja: どの言語を使うか選んでくださいね。

en: Please, choose one of the following classes of installation:
ja: 以下のインストールクラスをどれか選んでください

en: Please, choose the type of your mouse.
ja: マウスの型はなんですか？

en: Please, choose your keyboard layout.
ja: キーボードレイアウトは何ですか？

en: Polish
ja: ポーランド

en: Polish (qwerty layout)
ja: ポーランド（qwerty 配列）

en: Polish (qwertz layout)
ja: ポーランド（qwertz配列）

en: Poor
ja: きわめて低い

en: Port
ja: ポート

en: Portuguese
ja: ポルトガル

en: Post-install configuration
ja: インストール設定を確定

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that
    moves mail from one machine to another.
ja: Postfix はメール転送エージェントです (MTA) です。これは、マシン間で
    メールをやりとりするプログラムです。

en: Postfix mail server, Inn news server
ja: Postfix メールサーバ, Inn ニュースサーバ

en: PostgreSQL or MySQL database server
ja: PostgreSQL か MySQL データベースサーバ

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
ja: 現在の %s の設定ではLANアドレスが衝突するかもしれません！

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
ja: 必要なら正確なRAMサイズを入れてください
    （%d MBが見つかりました）

en: Preference:
ja: プリファレンス:

en: Preparing PrinterDrake ...
ja: PrinterDrake準備中...

en: Preparing X-Window configuration
ja: X Window System の設定の準備

en: Preparing bootloader
ja: ブートローダの準備

en: Preparing installation
ja: インストールの準備

en: Preparing printer database ...
ja: プリンタデータベースを準備中...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
ja: Kono OS wo kidou suru nara Enter, Kidou mae no jikkou command

en: Print
ja: 印刷

en: Print Queue Name
ja: 印刷キューの名前

en: Print option list
ja: プリンタオプション一覧

en: Print test pages
ja: テストページ印刷

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printer %s: %s %s
    What do you want to modify on this printer?
ja: Printer %s: %s %s
    このプリンタの何を変更しますか？

en: Printer Device
ja: プリンタデバイス

en: Printer Device URI
ja: プリンタデバイスのURI

en: Printer Server
ja: プリンタサーバ

en: Printer connection type
ja: プリンタ接続の種類

en: Printer default settings
    You should make sure that the page size and the
    ink type (if available) are set correctly. Note
    that with a very high printout quality printing
    can get substantially slower.
ja: プリンタのデフォルト設定
    ページの大きさとインクの種類（該当する場合のみ）が
    正しく設定されているかを確認しましょう。なお、超高
    品質印刷はすごく時間がかかることがあります。

en: Printer host name
ja: プリンタホスト名

en: Printer host name missing!
ja: プリンタホスト名がありません！

en: Printer manufacturer, model
ja: プリンタのメーカー、機種

en: Printer manufacturer, model, driver
ja: プリンタのメーカー、機種、ドライバ

en: Printer model selection
ja: プリンタの機種を選ぶ

en: Printer name, description, location
ja: プリンタの名前、説明、場所

en: Printer on NetWare server
ja: NetWare サーバ上のプリンタ

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
ja: SMB/ウィンドウズ 95/98/NTサーバ上のプリンタ

en: Printer on remote CUPS server
ja: リモートCUPS サーバ上のプリンタ

en: Printer on remote lpd server
ja: リモート lpdサーバ上のプリンタ

en: Printer options
ja: プリンタオプション

en: Printer(s) on remote CUPS server(s)
ja: リモートCUPS サーバ上のプリンタ

en: Printer(s) on remote server(s)
ja: リモートサーバ上のプリンタ

en: Printing
ja: 印刷

en: Printing on the printer "%s"
ja: 以下のプリンタで印刷中： "%s"

en: Printing system:
ja: 印刷システム:

en: Printing test page(s)...
ja: テストページ印刷中……

en: Problems installing package %s
ja: パッケージ %s のインストールで問題発生

en: Profile to delete:
ja: 削除したいプロフィール：

en: Profile:
ja: プロフィール:

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
ja: gnucashなどの家計管理ソフト

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol for the rest of the world
ja: 世界のその他用プロトコル

en: Protocol for the rest of the world 
     no D-Channel (leased lines)
ja: 世界のその他用プロトコル 
     D-Channel でない(リースされた回線)

en: Provider dns 1 (optional)
ja: プロバイダの dns 1 (オプション)

en: Provider dns 2 (optional)
ja: プロバイダの dns 2 (オプション)

en: Provider name (ex provider.net)
ja: プロバイダの名前 (例 provider.net)

en: Provider phone number
ja: プロバイダの電話番号

en: Proxies configuration
ja: プロキシの設定

en: Proxy configuration
ja: プロキシの設定

en: Proxy should be ftp://...
ja: Proxy は ftp://... です

en: Proxy should be http://...
ja: Proxy は http://... です

en: Quit
ja: 終了

en: Quit without saving
ja: セーブせず終了

en: Quit without writing the partition table?
ja: パーティションテーブルを更新せずに終了？

en: RAID-disks %s
ja: RAIDディスク %s

en: Raw printer
ja: 生のプリンタ

en: Raw printer (No driver)
ja: 生のプリンタ（ドライバなし）

en: Read carefully!
ja: よく読んで下さい！

en: Read-write
ja: 読み書き

en: Reading printer data ...
ja: プリンタの情報を読んでいます...

en: Reading printer database ...
ja: プリンタデータベースを読んでいます...

en: Real name
ja: 実際の氏名

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recommended (%dMB)
ja: 推奨 (%dMB)

en: Refreshing printer data ...
ja: プリンタデータ更新中...

en: Refuse
ja: 拒否

en: Reload partition table
ja: パーティションテーブルを再読込

en: Remote Administration
ja: リモート管理

en: Remote CUPS server
ja: リモートCUPS サーバ

en: Remote host name
ja: リモートホスト名

en: Remote host name missing!
ja: リモートホスト名がありません！

en: Remote lpd Printer Options
ja: リモートlpdプリンタオプション

en: Remote printer
ja: リモートプリンタ

en: Remote printer name
ja: リモートプリンタ名

en: Remote printer name missing!
ja: リモートホスト名がありません！

en: Removable media
ja: リムーバブルメディア

en: Removable media automounting
ja: リムーバブルメディア自動再マウント中

en: Remove Windows(TM)
ja: Windows(TM) を削除

en: Remove entry
ja: エントリを消す

en: Remove from LVM
ja: LVM から除く

en: Remove from RAID
ja: RAID から除く

en: Remove printer
ja: プリンタ削除

en: Remove the logical volumes first
ja: まず論理ボリュームを削除してください。

en: Remove the loopback file?
ja: ループバックファイルを削除しますか？

en: Removing %s
ja: %s 削除中

en: Removing LPD...
ja: LPD 削除中……

en: Removing LPRng...
ja: LPRng 削除中……

en: Removing old printer "%s" ...
ja: 古いプリンタ "%s" を削除中...

en: Removing printer "%s" ...
ja: プリンタ "%s" を削除中...

en: Replay
ja: 再生

en: Rescue partition table
ja: パーティションテーブルを残す

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resizing
ja: リサイズ中

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution: %s
ja: 解像度: %s

en: Resolutions
ja: 解像度

en: Resolutions not chosen yet
ja: 解像度が選択されてません

en: Restarting printing system ...
ja: プリンタシステム再起動中...

en: Restore partition table
ja: パーティションテーブルを再生

en: Restoring from file %s failed: %s
ja: %s ファイルからの復元が失敗しました： %s

en: Restrict command line options
ja: コマンドラインオプションの制限

en: Romanian (qwerty)
ja: ルーマニア（qwerty）

en: Romanian (qwertz)
ja: ルーマニア（qwertz）

en: Root
ja: ルート

en: Root Partition
ja: ルートパーティション

en: Root partition size in MB:
ja: ルートパーティションのサイズ (MB)

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
ja: atコマンドでスケジュールされたコマンドを、at実行時に指定した時間に
    実行して、平均負荷が低いときにバッチコマンドを実行します。

en: Russian
ja: ロシア

en: Russian (Yawerty)
ja: ロシア（Yawerty）

en: SILO Installation
ja: SILO のインストール

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
ja: SMB (ウィンドウズ 9x/NT) プリンタのオプション

en: SMB server IP
ja: SMBサーバのIP

en: SMB server host
ja: SMBサーバホスト

en: Samba share name missing!
ja: Sambaシェア名がありません！

en: Save on floppy
ja: フロッピーにセーブする

en: Save packages selection
ja: パッケージ選択の保存

en: Save partition table
ja: パーティションテーブルを保存

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
ja: 乱数発生の質を上げるために、システムのエントロピープールを保存・
    復活させます。

en: Scanning available nfs shared resource
ja: nfs 共有リソースで使えるものをスキャン中

en: Scanning available nfs shared resource of server %s
ja: サーバ %s の nfs 共有リソースで使えるものをスキャン中

en: Scanning available samba shared resource
ja: samba 共有リソースで使えるものをスキャン中

en: Scanning available samba shared resource of server %s
ja: サーバ %s の samba 共有リソースで使えるものをスキャン中

en: Scanning partitions to find mount points
ja: パーティションをスキャンしてマウントポイントを探しています

en: Scientific Workstation
ja: 科学ワークステーション

en: Script-based
ja: スクリプトを使う認証

en: Second DNS Server (optional)
ja: セカンド DNS サーバ（オプション）

en: Second floppy drive
ja: 二番目のフロッピードライブ

en: Sector
ja: セクタ

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security level
ja: セキュリティ水準

en: See hardware info
ja: ハードウェアの情報を見て下さい

en: Select Printer Connection
ja: プリンタの接続を選んでください

en: Select Printer Spooler
ja: プリンタのスプーラを選んでください

en: Select a graphic card
ja: グラフィックカードを選択して下さい

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select installation class
ja: 導入クラスの選択

en: Select the memory size of your graphic card
ja: グラフィックカードのメモリサイズを選択して下さい

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
ja: プロバイダを選んでください。
    もしリストになければ、Unlistedを選んでください。

en: Selected size is larger than available space
ja: 選んだもののサイズは空きスペースを越えています

en: Serbian (cyrillic)
ja: セルビア(cyrillic)

en: Server
ja: サーバ

en: Services
ja: サービス

en: Services and deamons
ja: サービスとデーモン

en: Services: %d activated for %d registered
ja: サービス: %d が %d 用に起動したのを登録

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
ja: メール、ニュース、web, ファイル転送、チャットなどのツール

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
ja: メールやニュースの送受信用ツール (pine, mutt, tin..) と、Webブラウズ用ツール

en: Set root password
ja: ルートパスワード

en: Set this printer as the default
ja: このプリンタをデフォルトにする

en: Setting security level
ja: セキュリティレベルの設定中

en: Setup filesystems
ja: ファイルシステム

en: Share name
ja: シェア名

en: Shell
ja: シェル

en: Show all
ja: 全てを表示

en: Show automatically selected packages
ja: 自動選択されたパッケージを表示

en: Show information
ja: 情報を表示

en: Size in MB:
ja: MB でのサイズ:

en: Size: %d KB
ja: サイズ: %d KB

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Skip
ja: スキップ

en: Slovakian (QWERTY)
ja: スロバキア (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
ja: スロバキア (QWERTZ)

en: Slovenian
ja: スロベニア

en: Socket Printer Options
ja: ソケットプリンタのオプション

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
ja: あなたのマシン上のハードの中には、「非公開の」ドライバが必要なものが
    あります。以下の情報を見てください: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
ja: だいじなパッケージがいくつかきちんとインストールされませんでした。
    CD-ROMか、CD-ROMのドライブがおかしいようです。
    インストール済みのコンピュータで、以下のコマンドでCD-ROMをチェック
    してみてください：
    「 rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm 」

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
ja: いくつかのインストールステップが不完全です。
    
    本当に終了しますか？

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
ja: ドライブがどうもまずいことになっているようです。
    データの整合性チェックが通りません。
    つまりディスクへ書き込みをしてもデータがめちゃくちゃになります。

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
ja: ごめんなさい，そこはドライブのかなり奥のほう(シリンダ>1024)なので
    そこに /boot は作れません。/bootがそこだと、LILO がうまく働かないし，
    LILO を使わないなら /boot は要りませんから

en: Sorry, no floppy drive available
ja: 有効なフロッピードライブがありません，ごめんなさい

en: Sound and video playing/editing programs
ja: サウンドやビデオの再生編集ソフト

en: Sound card
ja: サウンドカード

en: Spanish
ja: スペイン

en: Specify options
ja: オプション指定

en: Standard
ja: 標準

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
ja: スタンダード VGA, 640x480 at 60Hz

en: Standard test page
ja: 標準テストページ

en: Start Menu
ja: スタートメニュー

en: Start sector:
ja: 開始セクタ:

en: Start: sector %s
ja: 開始: セクタ %s

en: Started on boot
ja: 起動時に開始

en: Starting network ...
ja: ネットワーク起動中...

en: Starting the printing system at boot time
ja: 起動時に印刷システムをスタート

en: Starting your connection...
ja: 接続しています...

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
ja: Xフォントサーバを開始します（XFree 使用には必須）。

en: State
ja: 状態

en: Status:
ja: ステータス:

en: Summary
ja: まとめ

en: Sun - Mouse
ja: Sun - マウス

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
ja: スーパー VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
ja: スーパー VGA, 800x600 at 56 Hz

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
ja: OKI 4w 互換のwinプリンタをサポート

en: Swap
ja: スワップ

en: Swap partition size in MB:
ja: スワップパーティションのサイズ (MB):

en: Swedish
ja: スウェーデン

en: Swiss (French layout)
ja: スイス（フランス式配列）

en: Swiss (German layout)
ja: スイス（ドイツ式配列）

en: Switching from ext2 to ext3
ja: ext2 から ext3 に変更しています

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
ja: Syslog は、各種のデーモンがいろんなログファイルにメッセージを記録
    するときに使います。ずっと起動しておくほうがいいでしょう。

en: System
ja: システム

en: System mode
ja: システムモード

en: TV card
ja: テレビカード

en: Table
ja: テーブル

en: Tajik keyboard
ja: タジク　キーボード

en: Terminal-based
ja: ターミナルからの認証

en: Test again
ja: もう一回テスト

en: Test of the configuration
ja: 設定を試します

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
ja: テストページをプリンタデーモンに送りました。
    プリンタが動き出すまで、ちょっと時間がかかります。

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
ja: テストページをプリンタデーモンに送りました。
    プリンタが動き出すまで、ちょっと時間がかかります。
    印刷のステータス：
    %s

en: Test pages
ja: テストページ

en: Test ports
ja: ポートのテスト

en: Testing your connection...
ja: 接続をテストしています...

en: Thai keyboard
ja: タイ　キーボード

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
ja: DrakX パーティションウィザードは以下の解法を見付けました:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
ja: FAT リサイザーはパーティション操作ができません。
    以下のエラーが発生: %s

en: The IP address should look like 192.168.1.20
ja: IP アドレスは 192.168.1.20 のように入力して下さい

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
ja: K デスクトップ環境。基本的なグラフィスク環境に、関連ツール詰め合わせ

en: The Mandrake Linux CDROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting from the CDROM, press the >>F1<< key at boot and type >>rescue<< at
    the prompt. But in case your computer cannot boot from the CDROM, you
    should come back to this step for help in at least two situations:
    
     * when installing the boot loader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager) so that you
    can start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows in
    your system). If you need to reinstall Windows, the Microsoft install
    process will rewrite the boot sector, and then you will not be able to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start up GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy disk will be the only means of starting up GNU/Linux. It
    contains a fair number of system tools for restoring a system, which has
    crashed due to a power failure, an unfortunate typing error, a typo in a
    password, or any other reason.
    
    When you click on this step, you will be asked to enter a disk inside the
    drive. The floppy disk you will insert must be empty or contain data which
    you do not need. You will not have to format it since DrakX will rewrite
    the whole disk.
ja: Mandrake Linux CDROM にはレスキューモードが組み込んであります。これを
    使うには CDROM から起動して、起動時に >>F1<< キーを押し、プロンプトで
    >>rescue<< とタイプすることです。でも、CDROMから起動できない場合には、
    2種類の場合にここに戻ってくる必要があるでしょう:
    
     * ブートローダのインストール時には、drakX は主ディスクのブートセクタ
     (MBR) を書き換えます（別のブートマネージャを使っていない限り）。こう
    することで、ウィンドウズと GNU/Linux のどっちでも起動できるようになり
    ます（システムにウィンドウズが入っている場合）。
    　ウィンドウズをインストールしなおすと、マイクロソフトのインストール
    プロセスがブートセクタを書き換えるので、GNU/Linuxが起動できません!
    
     * もし何か問題が起きて、ハードディスクから GNU/Linux を起動できない
    場合には、GNU/Linux を起動するにはこのフロッピーしか手がありません。
    このディスクには、停電とかちょっとしたタイプミス、パスワードの間違い
    などによるクラッシュからシステムを回復させるのに使える、各種のツール
    が入っています。
    
    このステップをクリックすると、フロッピーディスクをドライブに入れろと
    要求されます。
    挿入するフロッピーディスクは、空か、不要なデータしか入っていないもの
    にしましょう。フォーマットする必要はありません。DrakXが完全にそれを
    書き換えます。

en: The Mandrake Linux installation is spread out over several CDROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CDROM and will eject the
    current CD and ask you to insert a different one as required.
ja: Mandrake Linux インストールはCDROM数枚にまたがります。DrakX
    は、選んだパッケージが別のCDROM上にあるときは、いまのCDを
    吐き出して、必要な別の CD を入れるよう要求します。

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
ja: 自動インストールは、希望次第で徹底的に自動化できます。
    この場合、ハードディスクは完全に書き換えられますよ！
    (これは別のマシンへのインストール用のものです).

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
ja: バックアップするパーティションテーブルのサイズが違います
    続けますか？

en: The connection is not closed.
    Try to do it manually by running
    /etc/sysconfig/network-scripts/net_cnx_down
    in root.
ja: 接続が閉じていません。
    root になって、以下を実行してみてください：
    /etc/sysconfig/network-scripts/net_cnx_down

en: The first time you try the X configuration, you may not be very satisfied
    with its display (screen is too small, shifted left or right...). Hence,
    even if X starts up correctly, DrakX then asks you if the configuration
    suits you. It will also propose to change it by displaying a list of valid
    modes it could find, asking you to select one.
    
    As a last resort, if you still cannot get X to work, choose "Change
    graphics card", select "Unlisted card", and when prompted on which
    server you want, choose "FBDev". This is a failsafe option which works
    with any modern graphics card. Then choose "Test again" to be sure.
ja: 一発目だと、あまり画面の具合がよくないかもしれません。
    画面が小さすぎるとか、左右にずれているとか）。だからXが正しく
    起動した場合にでも、DrakX は設定が適切かどうかきいて、可能な各種の
    モードを表示して、好きなのを選べと言うわけです。
    
    最後の手段として、相変わらずXが動かなければ「グラフィックスカードの変更」
    を選び「一覧にないカード」を選択、どのサーバを使うかきかれたら FBDevを
    選びます。これはフェールセーフな選択肢で、最近のすべてのグラフィックス
    カードで使えます。それから「再テスト」を選んで確認しましょう。

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
ja: フロッピーが正しく作られました。
    これでインストールが再現できます。

en: The following packages are going to be installed
ja: 以下のパッケージがインストールされます

en: The following packages are going to be removed
ja: 以下のパッケージが取り除かれます

en: The following printers are configured.
    Click on one of them to modify it or
    to get information about it or on 
    "Add Printer" to add a new printer.
ja: 以下のプリンタが設定されています。
    変更や情報を参照するには、そのプリンタを
    クリックします。また、新しいプリンタの
    追加には「プリンタ追加」をクリックします。

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
ja: Sentaku shita OS ga %d byou de jidoutekini kidou shimasu.

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support
    local printers, no printers on remote machines or print server
    boxes. Please connect your printer to a local port or
    configure it on the machine where it is connected to.
ja: Lexmarkが提供するインクジェットプリンタドライバは、ローカル
    プリンタしかサポートしません。リモートマシンやプリンタサーバ
    上のプリンタは使えません。プリンタをローカルポートにつなぐか
    接続されているマシンで設定してください。

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
ja: インターネット・スーパーサーバ・デーモン (通称inetd) は、必要に
    応じてその他各種インターネットサービスを開始します。telnet、ftp、
    rsh、rloginなどのサービス開始を担当します。inetdを無効にすると、
    こうした各種サービスすべてが無効になります。

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
ja: adsl に接続するふつうのやり方は、pppoeです。
    でも、pptpや、dhcpしか使わない接続もあります。
    わからなければ、「pppoeを使う」を選んでください。

en: The network access was not running and could not be 
    started. Please check your configuration and your 
    hardware. Then try to configure your remote printer
    again.
ja: ネットワークアクセスが落ちていて、起動できませんでした。
    ハードウェアの設定をチェックしてください。それからリモート
    プリンタの設定をやりなおしてください。

en: The network configuration done during the installation 
    cannot be started now. Please check whether the network
    gets accessable after booting your system and correct the
    configuration using the Mandrake Control Center, section
    "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set
    up the printer, also using the Mandrake Control Center,
    section "Hardware"/"Printer"
ja: インストール中にやったネットワーク設定が起動できません。
    起動時にネットワークが有効になっているか調べて、必要なら
    Mandrakeコントロールセンタの「ネットワーク&インターネット/
    接続」の部分で設定をなおしてください。それが住んでから、
    同じくMandrakeコントロールセンタの「ハードウェア/プリンタ」
    の部分でプリンタの設定をしましょう。

en: The network needs to be restarted
ja: ネットワークを再起動してください

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
ja: いまルート(/)用に選んだパーティションは，物理的にドライブの先頭から
    1024 シリンダより遠くにあって，さらにあなたは/boot パーティションを
    持っていませんね。LILO をブートマネージャに使うなら，/boot パーティ
    ションの追加をお忘れなく。

en: The passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: The passwords don't match. Try again!
ja: パスワードが一致しません。もう一度入れてください！

en: The port number should be an integer!
ja: ポート番号は正数です！

en: The port part should be numeric
ja: ポート番号は数字です。

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
ja: portmapper は RPC 接続を管理します。これはNFSやNISなどのプロトコルで
    使用されます。RPC機構を使うプロトコルのサーバとなるマシンでは、この
    portmap サーバが動いている必要があります。

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
ja: プリンタ "%s" はすでに存在します。
    いまの設定を上書きしてしまいますか？

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
ja: プリンタ %s がデフォルトプリンタになりました。

en: The printing system (%s) will not be started automatically
    when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off 
    by changing to a higher security level, because the printing
    system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing
    system turned on again?
ja: 印刷システム (%s) は、マシン起動時に自動スタートしません。
    
    セキュリティ水準を上げたために、自動スタートが無効になった
    のかもしれません。印刷システムは、攻撃される可能性があるから
    です。
    
    印刷システムの自動スタートをもう一度有効にしますか？

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
ja: routed デーモンは、RIPプロトコルを使ってIPテーブルの自動更新を
    可能にします。RIP は小規模ネットワークでは便利でよく使われますが、
    ネットワークが複雑になってくると、これでは不十分です。

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
ja: rstatプロトコルを使うと、ネットワーク上のユーザが、そのネットワーク
    に接続したマシンのすべてについて、性能指標を得られるようになります。

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
ja: rusersプロトコルでは、ネットワーク上のユーザが、応答するほかのマシン
    にログインしている人たちを見ることができます。

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
ja: rwho デーモンが走っているマシンでは、そのマシンにログイン中の
    ユーザ一覧をrwhoプロトコル経由で見られます (fingerに似ています)。

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
ja: 設定はすんでいて、いまは有効になっています。

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
ja: 設定はすんでいますが、いまは無効になっています。

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
ja: インターネット接続共有のセットアップはすでに完了。
    無効になっています。
    
    どうしますか？

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
ja: インターネット接続共有のセットアップはすでに完了。
    有効になっています。
    
    どうしますか？

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
ja: このマシンはインターネットへつながっていないようですね。
    接続の設定をやりなおしてみてください。

en: The system is now connected to Internet.
ja: システムはインターネットに接続しました。

en: The system is now disconnected.
ja: システムの接続は切断されました。

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
ja: あなたの選んだグループの総サイズは、だいたい %d MBになります。

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
ja: 大事なパラメータが2つあります。垂直リフレッシュレート(スクリーン全体
    を再描画する周期)と水平リフレッシュレート(走査線の表示周期，もっとも
    重要)です。
    
    *重要* モニタの許容範囲内の垂直，水平同期範囲を指定しないと，
    モニタがダメージを受けるかも知れません。
    分からない場合は, 低めの設定にして下さい。

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
ja: ユーザ名には英小文字，数字、「-」や「_」しか使えません。

en: There is already a partition with mount point %s
ja: パーティションはマウントポイント %s にマウント済み

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
ja: リサイズやループバック用のFATパーティションがありません (または十分なスペースが無い)

en: There is no existing partition to use
ja: 存在しないパーティション

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
ja: システムには設定されたネットワークアダプタがひとつしかありません：
    
    %s
    
    このアダプタで LAN に接続しますね。

en: There was an error installing packages:
ja: パッケージのインストールでエラーが発生:

en: There was an error ordering packages:
ja: パッケージの整列でエラーが発生:

en: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "OK" to reboot the system. You can start
    GNU/Linux or Windows, whichever you prefer (if you are dual-booting), as
    soon as the computer has booted up again.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    which will automatically perform a whole installation without the help of
    an operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated install as the partitioning
    step (and only this one) remains interactive.
    
        * "Automated". Fully automated install: the hard disk is completely
    rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a great number of similar
    machines. See the Auto install section at our web site.
    
     * "Save packages selection"(*) : saves the packages selection as made
    previously. Then, when doing another installation, insert the floppy inside
    the driver and run the installation going to the help screen by pressing on
    the [F1] key, and by issuing >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
ja: はーい、できました。インストールが完了して、GNU/Linuxシステムが使える
    ようになりましたよ。OK をクリックするとシステムが再起動します。もし
    デュアルブートにしていたら、ウィンドウズでもLinuxでも選べます。
    
    「高度」ボタンを押すと、さらに二つボタンが出てきます:
    
     * 自動インストールフロッピーを作る: 何も手出ししなくても自動的に、
    いまやったのとほとんど同じインストールをしてくれるフロッピーを作成。
    
       このボタンをクリックすると、二つのオプションが選べるます:
    
        * 再現: これは主に自動インストールです。パーティション切りだけは
    対話型で行われます。
    
        * 自動化: 完全に自動化されたインストールです。ハードディスクは
    完全に上書きされてデータは全部消えます。
    
       似たようなマシン多数にインストールするときにはとても便利です。
    弊社のウェブサイトで、Auto install の項を見てください。
    
     * パッケージ選択を保存(*): いま選んだパッケージのリストを保存。
    こうしておくと、別のインストール時にもドライブにこのフロッピーを
    入れて、ヘルプ画面 F1 で >>linux defcfg="floppy"<<　ですみます。
    
    (*) FAT 形式のフロッピーが必要（GNU/Linux で作るには"mformat a:"
    とタイプします。)

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
ja: こうしたコマンドは、多くのアプリケーションの印刷ダイアログの中の
    「印刷コマンド」フィールドでも使えますが、その場合はファイル名は要りません。
    印刷するファイルはアプリケーションからくるからです。

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
ja: こうしたコマンドは、多くのアプリケーションの印刷ダイアログの中の
    「印刷コマンド」フィールドでも使えますが、その場合はファイル名は要りません。
    印刷するファイルはアプリケーションからくるからです。

en: This directory should remain within the root filesystem
ja: このディレクトリは root ファイルシステム内に残してください

en: This floppy is not FAT formatted
ja: このフロッピーは FATフォーマットじゃありません

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
ja: これは不可欠なパッケージです。非選択にはできません

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess - DrakX will tell you if it is too easy. As you can see, you can
    choose not to enter a password, but we strongly advise you against this if
    only for one reason: do not think that because you booted GNU/Linux that
    your other operating systems are safe from mistakes. Since "root" can
    overcome all limitations and unintentionally erase all data on partitions
    by carelessly accessing the partitions themselves, it is important for it
    to be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password - it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    "incorrect" password will have to be used the first time you connect.
    
    In expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses LDAP (or NIS) protocol for authentication, select
    "LDAP" (or "NIS") as authentication. If you do not know, ask your
    network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.
ja: さあ、GNU/Linuxシステムのセキュリティ上で一番のキモにやってきました。
    root パスワードの選択です。root はシステム管理者で、システムを更新し
    たり、ユーザを追加したり、システム全体の設定を変えたりできる唯一の存在
    です。root はこのシステムでは万能なのです！
    だからこそ、他人に推測されないパスワード選びが必要です。簡単すぎたら
    drakX が警告します。ここで示すように、パスワードを入力しないことは可能
    ですが、でも設定することを強くお勧めします。そうすべき理由が一つ：
    GNU/Linux を起動したからといって、ほかのオペレーティングシステムが
    何をやっても無事と思っちゃいけない、ということです。rootならあらゆる
    制限を突破して、パーティションそのものをアクセスして、全ディスクの
    データをうっかり削除してしまえます！ だから、rootになるのはむずかしく
    しておくのが大事です。
    
    パスワードは、アルファベットと数字を混ぜたもので、最低でも8文字が
    必要です。決して書き留めたりしないでください。
    
    パスワードは、長すぎたりややこしすぎたりしてもいけません。楽に覚え
    ておけるものにしましょう。
    
    パスワードは二回入力します。このときにまちがいをすると、まちがった
    ものが登録されてしまうので、困ったことになります。
    
    ローカルネットワークの設定によっては、NIS を使うかもしれません。
    わからなければシステム管理者にきいてください。NISを使う場合には
    「NISを使う」オプションを選びます。「OK」を押したら、必要な情報
    を入力します。

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used
    to connect to the Internet as a client. There are now security checks.
ja: これは標準のセキュリティで、クライアントとしてインターネット接続する
    マシンでの推奨レベルです。セキュリティチェックが行われます。

en: This label is already used
ja: このラベルはすでに使われています

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
ja: このレベルを使うなら注意が必要です。システムを使うのは簡単になりますが、
    だれにでもアクセスできてしまいます。他のマシンやインターネット
    につながったマシンでは使わないでください。パスワード制限もありません。

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
ja: このパッケージは、/etc/sysconfig/keyboardから設定したキーボードマップを
    ロードします。これはkbdconfigユーティリティを使って設定します。通常は
    有効にしておきましょう。

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
ja: このパッケージはアップグレードが必要です。
    本当に選択解除していいんですか？

en: This partition can't be used for loopback
ja: このパーティションはループバックには使えません

en: This partition is not resizeable
ja: このパーティションはリサイズできません

en: This password is too simple
ja: パスワードが簡単すぎます

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
ja: このパスワードは簡単すぎます（最低でも %d 文字使ってください）

en: This user name is already added
ja: このユーザ名はすでに存在します

en: Time remaining
ja: 残り時間

en: Timezone
ja: 時間帯

en: To activate the mouse,
ja: マウスを有効にするには、

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this
    configuration, you need the inkjet printer drivers
    provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Go to
    the US site and click on the "Drivers" button. Then
    choose your model and afterwards "Linux" as
    operating system. The drivers come as RPM packages
    or shell scripts with interactive graphical installation.
    You do not need to do this configuration by the
    graphical frontends. Cancel directly after the license
    agreement. Then print printhead alignment pages with
    "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment
    settings with this program.
ja: Lexmark インクジェットとこの設定で印刷するには、Lexmark
    (http://www.lexmark.com/) の提供するインクジェットプリンタ
    ドライバが必要です。アメリカサイトに行って、「ドライバ」を
    クリックしましょう。それから自分の機種を選んで、OSの欄で
    "Linux" を選びます。ドライバは RPM パッケージか、グラ
    フィックインストール用のシェルスクリプトになっています。
    この設定はグラフィックフロントエンドを使わなくてもできます。
    ライセンス同意のあとですぐにキャンセルしてください。それから
    印刷ヘッドのアラインメントページを"lexmarkmaintain" で印刷
    して、このプログラムでヘッドのアラインメントを調整します。

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
ja: いまのプリンタで使えるオプション一覧を見るには、下の一覧を読むか、
    あるいは「オプション一覧を印刷」ボタンをクリックしましょう。

en: To get a list of the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.
ja: いまのプリンタで使えるオプション一覧を見るには、下の一覧を読むか、
    あるいは「オプション一覧を印刷」ボタンをクリックしましょう。

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
ja: パーティションを増やしたいなら，拡張パーティションが
    作れるようにどこかのパーティションを消して下さい。

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
ja: コマンドライン（ターミナルウィンドウ）からファイルを印刷するには、
    コマンド「%s <file>」または「%s <file>」を使います。

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
ja: コマンドライン（ターミナルウィンドウ）からファイルを印刷するには、
    コマンド「%s <file>」を使います。

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "qtcups <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
ja: コマンドライン（ターミナルウィンドウ）からファイルを印刷するには、
    コマンド「%s <file>」か、グラフィック印刷ツール: 「xpp <file>」か
    「qtcups <file>」を使います。グラフィックツールは、
    プリンタ選択とオプション設定を簡単にしてくれます。

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the
    NetWare print server name (Note! it may be different from its
    TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you
    wish to access and any applicable user name and password.
ja: Netware プリンタを使うには，NetWare ホスト名(注！TCP/IP ホスト名とは違う！)と，
    アクセスしたいプリンタのプリントキュー名，適切なユーザ名および
    パスワードが必要になります。

en: To print to a SMB printer, you need to provide the
    SMB host name (Note! It may be different from its
    TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as
    well as the share name for the printer you wish to access and any
    applicable user name, password, and workgroup information.
ja: SMB プリンタを使うには，SMB ホスト名(注！TCP/IP ホスト名とは別！)と，
    多分プリントサーバの IP アドレス，アクセスしたいプリンタの共有名，
    適切なユーザ名，パスワードおよびワークグループの情報が必要になります。

en: To print to a socket printer, you need to provide the
    host name of the printer and optionally the port number.
    On HP JetDirect servers the port number is usually 9100,
    on other servers it can vary. See the manual of your
    hardware.
ja: ソケットプリンタで印刷するなら、プリンタのホスト名と、場合に
    よってはポート番号が必要になります。HP JetDirect サーバでは、ポート番号は通常9100ですが、ほかの
    サーバだとまちまちです。ハードウェアのマニュアルを見ましょう。

en: To use a remote lpd printer, you need to supply
    the hostname of the printer server and the printer name
    on that server.
ja: リモートの lpd の プリントキューを使うには，プリンタサーバの
    ホスト名とサーバ上のプリンタ名が必要になります。.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
ja: この保存したパッケージ選択を使うには、インストールの起動時に「linux defcfg=floppy」と指定します。

en: Toggle between flat and group sorted
ja: そのままとグループ別を切り替え

en: Toggle to expert mode
ja: エキスパートモードに移る

en: Toggle to normal mode
ja: ノーマルモードに移る

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
ja: Palm Pilot や Visor用ツール

en: Tools to create and burn CD's
ja: CD をつくって焼くツール

en: Tools to ease the configuration of your computer
ja: マシンの設定を楽にするツール

en: Total size:
ja: 合計サイズ:

en: Total size: %d / %d MB
ja: 合計サイズ: %d / %d MB

en: Total time
ja: 合計時間

en: Track network card id (usefull for laptops)
ja: ネットワークカードのidを追跡（ラップトップで便利）

en: Traditional Gtk+ Monitor
ja: ふつうの Gtk+ モニタ

en: Traditional Monitor
ja: ふつうのモニタ

en: Transfer
ja: 移動

en: Transfer printer configuration
ja: プリンタの設定を移動

en: Transferring %s ...
ja: %s 移動中……

en: Trying to rescue partition table
ja: パーティションテーブルを救出してみます

en: Turkish (modern "Q" model)
ja: トルコ（現代「Ｑ」モデル）

en: Turkish (traditional "F" model)
ja: トルコ（伝統的「Ｆ」モデル）

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ:

en: Type:
ja: タイプ:

en: UK keyboard
ja: イギリス式キーボード

en: US keyboard
ja: アメリカ式キーボード

en: US keyboard (international)
ja: アメリカ式キーボード（国際式）

en: Ukrainian
ja: ウクライナ

en: Unable to start live upgrade !!!
ja: ライブアップグレードを開始できません!!!

en: Undo
ja: もとに戻す

en: Unknown model
ja: 未知のモデル

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Unsafe
ja: 危険

en: Update
ja: 更新

en: Updating package selection
ja: パッケージ選択の更新

en: Url should begin with 'ftp:'
ja: Url は ftp://... ではじまります

en: Url should begin with 'http:'
ja: Url は http://... ではじまります

en: Use Xinerama extension
ja: Xinerama 拡張を使う

en: Use ``%s'' instead
ja: 代わりに“%s”を使って下さい

en: Use ``Unmount'' first
ja: 最初に「アンマウント」を使って下さい

en: Use auto detection
ja: 自動検出を使う

en: Use existing configuration for X11?
ja: すでにある X11 の設定を使いますか？

en: Use existing partition
ja: 既存のパーティションを使用

en: Use fdisk
ja: fdiskを使う

en: Use for loopback
ja: ループバックの使用

en: Use free space
ja: フリースペースの使用

en: Use libsafe for servers
ja: サーバにlibsafeを使う

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
ja: %c, %c key wo tukatte entry wo shitei shite kudasai.

en: Use the Windows partition for loopback
ja: Windows パーティションをループバックに使用

en: Use the free space on the Windows partition
ja: ウィンドウズパーティション上のフリースペースを使用

en: User name
ja: ユーザ名

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Various
ja: その他

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: Vertical refresh rate
ja: 垂直リフレッシュレート

en: Video mode
ja: ビデオモード

en: Video players and editors
ja: ビデオプレーヤや編集ソフト

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
ja: ベトナム 「数字列」 QWERTY

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful: this operation is
    dangerous. If you have not already done so, you should first exit the
    installation, run scandisk under Windows (and optionally run defrag), then
    restart the installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
ja: 注意！
    
    DrakX はこれからウィンドウズのパーティションサイズを変更します。
    注意:この操作は危険です。まだリサイズしていないのなら、いちどインストールを
    中断し、scandiskをかけましょう（さらにdefragもかけたほうがいいです)。
    データもバックアップしてありますか？　いまのうちにして
    おいてください。
    大丈夫なら Ok を押して下さい。

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
ja: 警告！: このデバイスは、すでにインターネット接続用に設定されています。
    もとの設定を残したければ、このまま OK を押してください。
    以下のフィールドを変更すると、設定が変わってしまいます。

en: Warning
ja: 警告

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
ja: 警告！既存ファイヤウォールの設定を検出。
    インストール後に、手動で修正が要るか鞨しれません。

en: Warning, the network adapter is already configured. I will reconfigure it.
ja: 警告、ネットワークアダプタはもう設定がすんでいます。
    設定をやりなおしますよ。

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
ja: 警告：このグラフィックカードをテストするとマシンがフリーズするかもしれません

en: We are now going to configure the %s connection.
ja: では %s 接続を設定しましょう。

en: We take level 4 features, but now the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
ja: レベル4 のセキュリティ機能にしましたが、これでシステムは完全にとじた状態
    になっています。セキュリティは最大です。

en: We'll now ask you questions about which services you'd like to allow
    the Internet to connect to.  Please think carefully about these
    questions, as your computer's security is important.
    
    Please, if you're not currently using one of these services, firewall
    it off.  You can change this configuration anytime you like by
    re-running this application!
ja: さて、インターネット接続したいサービスについていろいろお尋ねします。
    答えるときにはよく考えてください。あなたのコンピュータのセキュリティ
    に関わる問題ですから。
    
    こうしたサービスで、いま自分で使っていないものはファイアーウォール
    で隠してしまいましょう。このアプリケーションを実行すれば、設定は
    いつでも変更できます。

en: Web/FTP
ja: サーバ、Web/FTP

en: Welcome To Crackers
ja: 悪質なクラッカー様も侵入しほうだい

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
ja: %s operating system chooser-he youkosou!
    
    Ichiran kara erande <ENTER> wo oshimasu. %d byou de Default ni narimasu.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
ja: GRUB operating system chooser-he youkosou!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
ja: ネットワーク設定ウィザードへようこそ
    
    ここはインターネット/ネットワーク接続を設定するところです。
    自動検出を使いたくなければ、チェックをはずしてください。

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
ja: インターネット接続共有ユーティリティへようこそ！
    
    %s
    
    設定ウィザードを起動するには「設定」をクリックしましょう。

en: Welcome to the proxy configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up your http and ftp proxies
    with or without login and password
ja: プロクシ設定ユーティリティへいらっしゃいませ〜。
    
    ここでは http と ftp のプロクシを設定します。
    ログインやパスワードも、必要なら設定できます。

en: What device is your printer connected to 
    (note that /dev/lp0 is equivalent to LPT1:)?
ja: プリンタがつながっているデバイスは何ですか
    (注意 /dev/lp0 は LPT1: になります)？

en: What do you want to do?
ja: どうしますか？

en: What is the root partition (/) of your system?
ja: システムのルートパーティション(/) はなんですか？

en: What kind is your ISDN connection?
ja: どの種類のISDN接続ですか？

en: What kind of card do you have?
ja: どんなカードを使っていますか？

en: What type of partitioning?
ja: どんなパーティションですか？

en: Wheel
ja: ホイール

en: Where do you want to install the bootloader?
ja: ブートローダをどこにインストールしますか？

en: Where do you want to mount device %s?
ja: デバイス %s をどこにマウントしますか？

en: Where do you want to mount loopback file %s?
ja: ループバックファイル %s をどこにマウントしますか？

en: Which %s driver should I try?
ja: どの %s ドライバを試しましょうか？

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerfull
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
ja: どのISDN 設定がいいですか?
    
    * 古い設定は isdn4net を使います。強力なツールがありますが、
      初心者には設定がむずかしいし、標準ではありません。
    
    * 新しい設定はわかりやすいし標準的ですが、ツールは少ないです。
    
    お勧めは、後者の軽い設定のほうです。

en: Which configuration of XFree do you want to have?
ja: どの構成のXFree にしますか

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
ja: どのdhcpクライアントを使いますか？
    デフォルトは dhcpcdです

en: Which disk do you want to move it to?
ja: どのディスクに移動しますか?

en: Which filesystem do you want?
ja: どのファイルシステムにしますか？

en: Which installation class do you want?
ja: どのインストールクラスを望みますか？

en: Which is your ISDN card ?
ja: あなたのISDNカードはどれですか？

en: Which is your timezone?
ja: あなたの時間帯はどれですか？

en: Which partition do you want to resize?
ja: どのパーティションをリサイズしますか？

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
ja: どのパーティションにLinux4Winを入れますか

en: Which printer model do you have?
ja: どの機種のプリンタを使っていますか？

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
ja: どの印刷システム（スプーラ）を使いますか？

en: Which protocol do you want to use ?
ja: どのプロトコルを使いますか？

en: Which sector do you want to move it to?
ja: どのセクタを移動しますか？

en: Which size do you want to keep for windows on
ja: ウィンドウズ用にどのくらいのサイズを残しておきますが

en: Which type of entry do you want to add?
ja: どのタイプを追加しますか

en: With remote CUPS servers, you do not have to configure any 
    printer here; CUPS servers inform your machine automatically
    about their printers. All printers known to your machine
    currently are listed in the "Default printer" field. Choose
    the default printer for your machine there and click the
    "Apply/Re-read printers" button. Click the same button to
    refresh the list (it can take up to 30 seconds after the start
    of CUPS until all remote printers are visible).
    When your CUPS server is in a different network, you have to 
    give the CUPS server IP address and optionally the port number
    to get the printer information from the server, otherwise leave
    these fields blank.
ja: リモートの CUPS サーバなら、ここではプリンタ設定は不要です。
    CUPS サーバはマシンに自動的にプリンタ情報を渡します。いま、
    あなたのマシンが知っているプリンタが "デフォルトプリンタ"
    に出ています。マシンのデフォルトプリンタを選んで、
    "プリンタを適用/再読込" ボタンを押してください。一覧の更新
    にもこのボタンを押します（リモートプリンタが見えるまで、CUPS 
    開始から最大30秒かかります。
    CUPS サーバが別のネットワークにあるなら、CUPSサーバのIPアドレス
    と、場合によってはポート番号を指定しないとサーバからプリンタ情
    報がもらえません。そうでなければ、ここは空欄にします。

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients.
ja: このセキュリティレベルだと、システムをサーバとして使えるようになります。
    多数のクライアントから接続を受けるサーバとしても使えるだけのセキュリティ
    水準になっています。

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Workgroup
ja: ワークグループ

en: Workstation
ja: ワークステーション

en: Would you like to configure printing?
ja: 印刷の設定をしますか？

en: X (for X Window System) is the heart of the GNU/Linux graphical interface
    on which all the graphics environments (KDE, Gnome, AfterStep,
    WindowMaker...) bundled with Mandrake Linux rely. In this section, DrakX
    will try to configure X automatically.
    
    It is extremely rare for it to fail, unless the hardware is very old (or
    very new). If it succeeds, it will start X automatically with the best
    resolution possible depending on the size of the monitor. A window will
    then appear and ask you if you can see it.
    
    If you are doing an "Expert" install, you will enter the X configuration
    wizard. See the corresponding section of the manual for more information
    about this wizard.
    
    If you can see the message and answer "Yes", then DrakX will proceed to
    the next step. If you cannot see the message, it simply means that the
    configuration was wrong and the test will automatically end after 10
    seconds, restoring the screen.
ja: X (X ウィンドウシステム) は、GNU/Linux グラフィックインターフェースの
    キモで、Mandrake Linux についているグラフィック環境 (KDE, Gnome, 
    AfterStep, WindowMaker...)はすべてこれに依存します。ここでは、drakX
    は自動的に X を設定しようとします。
    
    これが失敗することはまずありません。失敗する可能性として考えられるの
    は、ハードウェアがとても古い（か新しすぎ）ということです。成功すれば
    モニタに可能な最大の解像度で自動的にXが起動します。そしてウィンドウ
    が出てきて、この画面が見えるかと確認します。
    
    「エキスパート」インストールの場合には、X 設定ウィザードに入ります。
    このウィザードについて詳しくは、マニュアルを見てください。
    
    メッセージが見えて、それに「はい」と答えたら、drakXは次に進みます。
    メッセージが見えなければ、設定がまちがっているということなので、その
    テストは10秒で終了して、もとの画面に戻ります。

en: X at startup
ja: X の起動

en: X server
ja: X サーバ

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
ja: ハードウェア3DアクセラレーションつきのXFree %s

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
ja: 実験段階のハードウェア3DアクセラレーションつきのXFree %s

en: XFree configuration
ja: XFreeの設定

en: XFree86 driver: %s
ja: XFree86 ドライバ: %s

en: XFree86 server: %s
ja: XFree86 サーバ: %s

en: XFree86 server: %s
ja: XFree86 サーバ: %s

en: Xpmac (installation display driver)
ja: Xpmac (インストールディスプレイドライバ)

en: Yaboot is a boot loader for NewWorld MacIntosh hardware. It is able to boot
    either GNU/Linux, MacOS or MacOSX if present on your computer. Normally,
    these other operating systems are correctly detected and installed. If this
    is not the case, you can add an entry by hand in this screen. Be careful as
    to choose the correct parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message that is displayed before the boot
    prompt.
    
     * Boot Device: indicate where you want to place the information required to
    boot to GNU/Linux. Generally, you setup a bootstrap partition earlier to
    hold this information.
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux.
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected.
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose "C" for CD
    at the first boot prompt.
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose "N" for Open
    Firmware at the first boot prompt.
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
ja: Yaboot は、NewWorld MacIntosh ハードウェア用のブートローダです。これが
    あると、マシン上のGNU/Linux, MacOS, MacOSX を起動時に選べます。
    ふつう、こうした GNU/Linux 以外の OS は自動的にきちんと検出されて
    インストールされます。もしダメなら、この画面で、自分でエントリを追加
    できます。正しいパラメータを選ぶよう注意してください。
    
    Yaboot の主オプションは:
    
      * 起動メッセージ: bootプロンプト前に表示される簡単なメッセージ
    
      * 起動デバイス: GNU/Linux 起動用の情報をどこに置くか指示。
    普通は、この情報用にブートストラップ用のパーティションを
    この前の段階で作ってあるはずです。
    
      * オープンファームウェアの待ち時間: LILO とちがって、yabootには待ち時間
    が二種類設定できます。最初の待ち時間は秒単位で、この待ち時間の間に、
    CD, OF boot, MacOS, Linuxのどれを起動するか選べます。
    
      * カーネル起動タイムアウト: このタイムアウトは LILO 起動待ち時間と似ています。Linux を選んだら、この待ち時間が0.1秒単位で実行されて、そのまま
    だとデフォルトのカーネル記述が選ばれます。
    
      - CD 起動を有効にしますか?: このオプションをチェックすると、最初の起動プロンプトで「C」を選んでCDから起動できるようになります。
    
      * OF 起動を有効にしますか?: このオプションをチェックすると、最初の起動プロンプトで「N」を選んでオープンファームウェアから起動できます。
    
      * デフォルト OS: オープンファームウェアの待ち時間が過ぎたとき、どの
    OSが起動するかを指定します。

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
ja: この (ユーザ、デスクトップ）で自動ログインする

en: You appear to be running a 2.2 kernel.  If your network IP
    is automatically set by a computer in your home or office 
    (dynamically assigned), we need to allow for this.  Is
    this the case?
ja: 2.2 カーネルを使っていますね。もしネットワーク IP が
    家庭やオフィスで自動割り当てになっているなら、それに
    応じた設定をします。自動割り当てになっていますか？

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX to boot your machine
ja: とても古いか、未知のマシンを使っているようですね。
    yaboot ブートローダはこれでは使えません。
    インストールは続けますが、マシンの起動には
    BootX を使ってください

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
ja: これから自動インストールフロッピーを設定します。この機能はいささか危険なので慎重に使ってください。
    
    この機能では、このコンピュータでやったインストールを別のマシンで再現できます。ただしときどきプロンプトが出て、値が変更できます。
    
    いちばん安全にやるには、パーティション切りとフォーマットは自動化してはいけません。どんなパーティション方式にした場合でもそうです。
    
    続けますか？

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
ja: このマシンのインターネット接続を共有するように設定します。
    この機能があると、ローカルネットワーク上の他のコンピュータが、
    このコンピュータのインターネット接続を使えます。
    注：ローカルエリアネットワーク (LAN) をつくるには、専用のネットワークアダプタが要ります。

en: You are about to install the printing system %s on
    a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process)
    which waits for print jobs and handles them. This daemon
    is also accessable by remote machines through the network
    and so it is a possible point for attacks. Therefore only
    a few selected daemons are started by default in this
    security level.
    
    Do you really want to configure printing on this
    machine?
ja: これから、印刷システム %s をセキュリティ水準 %s のマシンに
    インストールします。
    
    この印刷システムは、デーモン（バックグラウンドのプロセス）
    を実行します。これは印刷ジョブを待って、それがきたら処理し
    ます。このデーモンはネットワーク経由で、リモートマシンから
    もアクセスできるので、攻撃される可能性があります。ですから
    このセキュリティ水準では、デフォルトで起動するデーモンはご
    く少数です。
    
    このマシンで印刷の設定を本当にやっていいですね？

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they
    work only when connected to the first parallel port. When
    your printer is connected to another port or to a print
    server box please connect the printer to the first parallel
    port before you print a test page. Otherwise the printer
    will not work. Your connection type setting will be ignored
    by the driver.
ja: OKI のレーザwinプリンタを設定しようとしていますね。この
    プリンタは非常に特殊なプロトコルを使うので、最初のパラレル
    ポートにつながないと機能しません。もし別のポートに接続され
    ていたり、プリンタサーバにつながっていたりする場合には、テ
    ストページ印刷の前に、最初のパラレルポートにつなぎなおして
    ください。さもないと使えません。接続種類の設定は無視されま
    す。

en: You are currently connected to internet.
ja: インターネットに接続されています。

en: You are currently using %s as Boot Manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
ja: いま、ブートマネージャには %s をお使いです。
    設定ウィザードを起動するには「設定」をクリックしましょう。

en: You are going to configure a remote printer. This needs working
    network access, but your network is not configured yet. If you
    go on without network configuration, you will not be able to use
    the printer which you are configuring now. How do you want 
    to proceed?
ja: リモートプリンタの設定をします。これはネットワークアクセスの稼働
    が必須ですが、あなたのネットワーク設定はすんでいません。ネット
    ワーク設定なしで進むと、いま設定中のプリンタは使えません。さて
    どう進めましょうか？

en: You are not currently connected to Internet.
ja: 現在はインターネットに接続していません。

en: You can add additional entries for yaboot, either for other operating
    systems, alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OS's, the entry consists only of a label and the root partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is simply the name you will have to type at the yaboot prompt
    to select this boot option.
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension.
    
     * Root: the "root" device or "/" for your Linux installation.
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is used quite often
    to assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse
    button emulation for the often lacking 2nd and 3rd mouse buttons on a stock
    Apple mouse. The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules, before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation.
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4,096 bytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used.
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially brought up in
    read-only, to allow a file system check before the system becomes "live".
    Here, you can override this option.
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in "novideo" mode, with
    native frame buffer support.
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by just pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will
    also be highlighted with a "*", if you press [Tab] to see the boot
    selections.
ja: yaboot用の追加エントリをここで追加できます。他のOSの場合でも、他の
    カーネルでも、緊急用起動イメージでも可能です。
    
    ほかのOSの場合 - エントリは、ラベルとrootパーティションだけです。
    
    Linux の場合、可能なオプションがいくつかあります: 
    
      * ラベル: この起動オプションを選ぶときに、yabootプロンプトでタイプ
    する名称。
    
      * イメージ: 起動するカーネルの名称。普通は vmlinux、または
    それになにか拡張子がついたものになります。
    
      * 起動: Linuxインストール用のrootパーティションまたは「/」
    
      
      * 追加: Apple のハードウェアでは、カーネル追加オプションはかなりの場合
    ビデオハードウェアの初期化に使ったり、1ボタンマウス用にキーボードによる
    マウスボタンのエミュレーションに使ったりします。以下に例を挙げます:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
      * Initrd: このオプションは、起動デバイスが有効になる前に初期モジュール
    のロードか、あるいは緊急起動時のramdisk イメージのロードに使います。
    
      * Initrd-size: デフォルトの ramdisk サイズは4096 バイトです。
    もっと大きな ramdisk を使うときに、このオプションを使用します。
    
      * Read-write: 通常、「root」パーティションは読み出し専用で起動し、
    システムが「立ち上がる」前にファイルシステムのチェックをします。この
    オプションでこれをオーバーライドできます。
    
      * NoVideo: Apple のビデオ回路が極端に問題を起こすようなら、この
    オプションを選んで「ビデオなし」モードで起動できます。この場合には
    ネイティブのフレームバッファで起動します。
    
      * デフォルト: デフォルトの Linux の選択としてこのエントリが使われ
    ます。これは単に、yaboot プロンプトで ENTER を押せば選べます。この
    エントリはまた、TABを押して起動時の選択肢を表示させたときには、
    「*」がついてハイライトされています。

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
ja: またオプション設定や印刷ジョブの処理にはグラフィックの「xpdq」も使えます。
    デスクトップ環境が KDE なら、「パニックボタン」というアイコンがデスクトップに
    あるでしょう。これをクリックすると、印刷ジョブが全部すぐに止まります。
    これはたとえば紙詰まりのときに便利です。

en: You can choose other languages that will be available after install
ja: インストール後使用可能になるほかの言語を選択できます

en: You can copy the printer configuration which you have done 
    for the spooler %s to %s, your current spooler. All the
    configuration data (printer name, description, location, 
    connection type, and default option settings) is overtaken,
    but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following 
    reasons:
ja: スプーラ %s からいまのスプーラ %s へ、プリンタの設定を移動できます。
    設定データすべて（プリンタ名、説明、場所、接続種類、デフォルトの
    オプション設定）はそちらに取られますが、ジョブは移動しません。
    以下の理由で、移動できないキューもあります：

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
ja: %s をパーティションできます。
    終わったら、必ず「w」を使って保存しましょう。

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
ja: プリンタをアクセスするのに直接 URI を指定することもできます。このURIはCUPS仕様かFoomatic仕様で指定してください。なお、すべてのURIタイプが全スプーラでサポートされているわけじゃないです。

en: You can't install the bootloader on a %s partition
ja: ブートローダは %s パーティションにはインストールできません

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
ja: このパッケージは選択できません。ディスクの空き容量が不足です。

en: You can't select/unselect this package
ja: このパッケージは選択・非選択できません

en: You can't unselect this package. It is already installed
ja: このパッケージは非選択にできません。すでにインストール済みです

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
ja: このパッケージは選択解除できません。アップグレードが必要です

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
ja: 16MB以下のパーティションに JFS は使えません

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
ja: 32MB以下のパーティションに ReiserFS は使えません

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
ja: LVM 論理ボリュームはマウントポイント %s には使えません

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
ja: スワップパーティションがありません
    
    構わずに続けますか？

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
ja: 設定済みのインターフェースがありません。
    「設定」をクリックしてまずそれらを設定してください。

en: You don't have any internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
ja: インターネット接続がありません。
    「設定」をクリックして作成してください

en: You don't have any partitions!
ja: パーティションがありません！

en: You don't have enough free space on your Windows partition
ja: ウィンドウズパーティション上のフリースペースが足りません

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
ja: パーティションテーブルに未指定の穴がありますが、使えません。
    どうしても使いたければ、プライマリパーティションを移動して、未指定の穴を
    拡張パーティションの隣にもってきましょう。

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
ja: インターネット接続方法を複数設定しましたね。
    どれを使うか選んでください。

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
ja: 複数のハードドライブを持っていますね、どれに linux をインストールしますか？

en: You have now the possibility to download software aimed for encryption.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
ja: さあ、暗号化用のソフトをダウンロードする準備ができました。
    
    警告:
    
    これらのソフトに対する要件や、各地の法制度のちがいがいろいろあるので、
    このソフトのお客様やエンドユーザは、自分の所属する法制度のもとで、こう
    したソフトのダウンロードや保存、使用などが認められているかどうかを自分
    で確認してください。
    
    さらにお客様やエンドユーザは、自分の所属する法制度の法規制に違反しない
    ようよく注意してください。お客様やエンドユーザが該当する法規制の規定を
    尊重しない場合には、深刻な処罰対象となる危険をおかすことになります。
    
    この同意書に署名した後に顧客やエンドユーザがアクセスする見込みのある、
    これらのソフトウェアを使い、保持し、あるいはダウンロードすることによる
    特殊、間接、偶発など一切の損害（これには売上損失、業務の停止、商用データの
    喪失や関連損失と法廷判断に基づく損害賠償や補償金支払いなどが含まれるが
    これに限られるものではない）について、Mandrakesoft やその製造業者や
    サプライヤはいかなる場合にもなんら責任を持たない。
    
    以上の取り決めについての問い合わせは、以下に連絡のこと：
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
ja: ハードディスク全体が大きな FAT パーティション一つだけですね
    （たぶんMS Dos/ウィンドウズのものです）。
    まずはこいつをリサイズするのがいいでしょう
    （そのパーティションをクリックして、次に「リサイズ」をクリックして下さい)

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new could be found. In that case, you must make sure to upgrade
    as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
ja: 以下のサーバを選びましたね: %s
    
    
    これらのサーバはデフォルトで有効になります。特にセキュリティ上の
    問題はないようですが、この先発生することもあります。その場合には
    すぐにアップグレードしてください。
    
    
    本当にこのサーバをインストールしていいですね？

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
ja: ディスク上に空き領域には、これらのパッケージの %d%% しか入りません。
    
    インストール量を減らしたければ、パーセント数を指定してください。
    これを下げると、いちばん重要なものだけがインストールされます。
    %d%% を指定すると、最大限のパッケージをインストールします。

en: You have transferred your former default printer ("%s"),
    Should it be also the default printer under the
    new printing system %s?
ja: 前のデフォルトプリンタ ("%s")を移動しました。
    コレは新しい印刷システム%sでもデフォルトのプリンタに
    しますか？

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
ja: オープンファームウェア起動デバイスを変更しないと、ブートローダが
    有効にならないかもしれません。再起動してブートローダのプロンプト
    が出なかったら、再起動時に Command-Option-O-F を押してこう入力します:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     それからこうタイプします: shut-down
    次の起動時にはブートローダのプロンプトが出るはずです。

en: You may now choose which services you wish to start at boot time.
    
    Here are presented all the services available with the current
    installation. Review them carefully and uncheck those which are not always
    needed at boot time.
    
    You can get a short explanatory text about a service by selecting a
    specific service. However, if you are not sure whether a service is useful
    or not, it is safer to leave the default behavior.
    
    At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services that you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
ja: ではマシンの起動時に自動的に開始したいサービスを選びましょう。
    
    ここには現在のインストールで使えるサービスが全部挙がっています。
    よく見て、起動時に必ずしも必要ないもののチェックをはずしましょう。
    
    項目の上にマウスをもってくると、それが何のサービスか説明する
    小さな吹き出しが出てきます。でも、そのサービスが役に立つかわから
    なければ、デフォルトのままにしておくほうが無難です。
    
    このマシンをサーバにするつもりなら、ここでは特に気をつけましょう。
    使わないサービスをむやみに開始させてはいけません。一部のサービスは、
    サーバ上で使うと危険だというのをお忘れなく。
    一般に、本当に必要なサービスだけ選んでください。

en: You may now provide its options to module %s.
ja: モジュール %s のオプションを指定してください。

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
ja: モジュール %s へのオプションの指定。
    オプションのフォーマットは“名前=値 名前2=値2 ...”です。
    例: “io=0x300 irq=7”

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
ja: /boot/efi に FAT パーティションをマウントしてください

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
ja: root パーティションが見あたりませんね。これは絶対に必要です。
    新しくパーティションをつくるか、既存のものをクリックして選びます。
    そして“マウントポイント”アクションを選び、「/」にセットします

en: You must have a swap partition
ja: スワップパーティションが必要です

en: You must indicate where you wish to place the information required to boot
    to GNU/Linux.
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of drive
    (MBR)".
ja: GNU/Linuxをたちあげるのに必要な情報を、どこに置きたいか指定します。
    
    よくわからないなら「ドライブの最初のセクタ(MBR)」を選んでください。

en: You need a true filesystem (ext2, reiserfs) for this mount point
ja: このマウントポイントには、実在するファイルシステム (ext2, reiserfs) 
    が必要です。

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
ja: パーティションテーブルの変更を反映するにはリブートしてください

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
ja: 次のステップではもっと細かい選択が出来ます

en: You'll need to reboot before the modification can take place
ja: リブートしてパーティションテーブルの変更を反映させる必要があります

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
ja: あなたはルート(/)ととしてソフトウェアRAIDパーティションを選びましたね。
    /boot パーティション無しでこれを操作出来るブートローダはありません。
    ですから /boot パーティションの追加をお忘れなく。

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
ja: ウィンドウズパーティションが断片化しすぎです。“デフラグ”してください。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
ja: このカードはハード3Dアクセラレーションが可能ですが、XFree %sが必要です。
    ただしあくまで、実験的なサポートで、マシンフリーズの可能性があります。
    XFree %s でのこのカードのサポートは、2D のほうがすぐれています。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
ja: このカードはXFree %s でのみ3Dアクセラレーション可能です。
    XFree %s でのこのカードのサポートは、2D のほうがすぐれています。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
ja: このカードはXFree %s で3Dアクセラレーション可能です。
    ただしあくまで、実験的なサポートで、マシンフリーズの可能性があります。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
ja: このカードはXFree %s で3Dアクセラレーション可能です。

en: Your choice? (default %s)
ja: どれにしますか？（デフォルトは %s）

en: Your new Mandrake Linux operating system is currently being installed.
    Depending on the number of packages you will be installing and the speed of
    your computer, this operation could take from a few minutes to a
    significant amount of time.
    
    Please be patient.
ja: 新しい Mandrake Linux os をインストール中です。しばらく時間が
    かかります（インストールするサイズとコンピュータの速度にもよります）。
    
    しばらくお待ちを。

en: Your personal phone number
ja: あなたの電話番号

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
ja: インストールやアップグレードに必要なディスクの空き容量が不足です。 (%d > %d)

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
ja: システムリソースが足りません。 Mandrake Linux をインストールするには
    いくつか問題があります。
    この症状が起きたとき、かわりにテキストインストールを試せます。
    これをするには、CDROM からブートしたとき、「F1」を押し、「text」と入力して
    ください。

en: Your system support multiple head configuration.
    What do you want to do?
ja: あなたのシステムはマルチヘッドの設定ができます。
    どうしますか？

en: Yugoslavian (latin)
ja: ユーゴスラビア（ラテン）

en: activate now
ja: いますぐ有効に

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
ja: apmd はバッテリーの状態を調べてそれをsyslog経由で記録します。
    電池がなくなったときにマシンをシャットダウンするのにも使えます。

en: busmouse
ja: バスマウス

en: cable connection detected
ja: ケーブル接続が検出されました

en: can not open /etc/inittab for reading: %s
ja: /etc/inittab が読みとり用に開けません: %s

en: chunk size
ja: チャンクサイズ

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
ja: no henshuu niha 'e', command line nara 'c' wo oshi masu.

en: compact
ja: コンパクト

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
ja: cronはUNIX標準のプログラムで、ユーザ指定のプログラムを定期的に
    実行します。vixie cronは標準のUNIX cronに高度なセキュリティや
    強力な設定オプションなどの機能を追加しています。

en: desactivate now
ja: いますぐ無効に

en: detected %s
ja: %s を検出

en: detected on interface %s
ja: インターフェース %s で検出

en: detected on port %s
ja: ポート %s で検出しました

en: device
ja: デバイス

en: disable
ja: 無効に

en: dismiss
ja: 無視

en: enable
ja: 有効に

en: error unmounting %s: %s
ja: %s をアンマウント中にエラー: %s

en: ethernet card(s) detected
ja: イーサネットカードが検出されました

en: fsck failed with exit code %d or signal %d
ja: fsck 失敗、exit code  %d または signal %d

en: high
ja: 高い

en: important
ja: 重要

en: kdesu missing
ja: kdesu がありません

en: level
ja: レベル

en: login
ja: ログイン

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
ja: lpd はプリンタデーモンで、lprの動作に必要です。基本的に
    はプリンタに印刷ジョブを振り分けるサーバです。

en: maybe
ja: あってもいい

en: mkraid failed
ja: mkraid に失敗

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
ja: mkraid に失敗 (raidtools が入ってないのかも?)

en: mount failed
ja: マウントに失敗

en: mount failed:
ja: マウントに失敗:

en: must have
ja: 必須

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve
    host names to IP addresses.
ja: named (BIND) は、IPアドレスとホスト名を結びつけるためのドメイン名
    サーバ（Domain Name Server, DNS) です。

en: new
ja: 新規

en: nice
ja: あるとうれしい

en: no available partitions
ja: 使えるパーティションがありません

en: no help implemented yet.
ja: ヘルプはまだ実装されていません。

en: no network card found
ja: ネットワークカードが見付かりません

en: no serial_usb found
ja: serial_usbが見つかりません

en: none
ja: なし

en: not enough room in /boot
ja: /boot の容量不足です

en: on bus %d id %d
ja: バス %d id %d

en: paranoid
ja: 神経質なほど高水準

en: partition %s
ja: パーティション %s

en: password
ja: パスワード

en: port
ja: ポート

en: re-type password
ja: パスワードをもう一度入れてください

en: reconfigure
ja: 再設定

en: restrict
ja: 制限

en: running
ja: 実行中

en: serial
ja: マイクロソフト・インテリマウス（シリアル）

en: server
ja: サーバ

en: simple
ja: 簡単に

en: stopped
ja: 停止中

en: tinyfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
ja: ミニファイアーウォール設定
    
    この Mandrake Linux マシン用の個人用ファイアーウォール設定をします。
    強力な専用ファイアーウォール向けには、専用の MandrakeSecurity
    ファイアーウォールパッケージを検討してください。

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
ja: 使い方: keyboarddrake [--expert] [キーボード]

en: use dhcp
ja: dhcpを使う

en: use pppoe
ja: pppoeを使う

en: use pptp
ja: pptpを使う

en: very nice
ja: あると最高
